Meme Başı ve Areola Problemleri

Meme başına görülen problemler, çökük meme ucu, büyük meme ucu ve büyük Areola (meme etrafındaki kahverengi dairesel bölgenin büyük olması) şeklinde üç başlıkta toplanabilir. Bu problemlerin büyük çoğunluğu estetik sorunlardır. Çökük meme başı fonksiyon bozukluklarına da yol açtığı bilinmektedir. Meme başı sorunları genellikle kalıtsal özelliklere bağlıdır. Meme başı problemleri estetik müdahaleler ile giderilebilir.

Meme başı estetiği operasyonları basit, ağrısız ve iyileşme süreci kısa olan operasyonlardır.

Çökük Meme Başı

Meme başı problemleri

Meme başının bir kısmının ya da tamamının içe doğru gelişmesi ile oluşmaktadır. Tek taraflı ya da çift taraflı olan bu durum genellikle ergenlik döneminden sonra belirgin hale gelir.

Meme başının içeri doğru olması özellikle emzirme dönemlerinde hijyenik problemlere neden olabilir. Eğer sorun süt kanallarının gelişmemesinden kaynaklanırsa estetik müdahale ile görünüm düzeltilebilse de süt verme fonksiyonunun geri kazanımı mümkün olmaz.

Lokal anestezi ile yaklaşık bir saat süren bir ameliyattır. Ameliyatta göğüs başını içe doğru çeken süt kanalları kesilir ve göğüs başının altına kalıcı yada geçici dolgu yerleştirilir. Meme çökmesi operasyonu sırasında süt kanalları kesildiği için ileride emzirme mümkün olmaz. Bu nedenle hastanın ameliyat öncesi bu konuda net kararını vermiş olması çok önemlidir. Ameliyat risksiz bir operasyondur, hasta bir iki gün içinde günlük hayatına rahatlıkla dönebilir.

Meme Başı Büyüklüğü

Meme başı sorunları, meme başı büyüklüğü ve çöküklüğü olarak görülür.

Fonksiyon bozukluğu yaratmayan bir sorundur. Tamamen estetik kaygıların giderilmesi için gerçekleştirilen bir ameliyattır. Giyilen kıyafet altından çok belirgin olarak fark edilen meme başları utangaçlık ve toplum içine rahat çıkamama gibi psikolojik problemlere neden olmaktadır.

Lokal anestezi altında basit bir müdahalede süt kanallarına dokunulmadığı için bu fonksiyonda herhangi bir kayıp yaşanmaz. Doğal görünümü yakalamak çok kolaydır.

Meme Ucu Estetiği ve Areola Ameliyatı

Meme ucu çevresindeki dairesel kahverengi alan areola olarak isimlendirilir . Normal bir areola bölgesi ortalama 5 cm çapında dairesel bir bölgedir . Areola çapının 10 – 12 cm kadar olduğu kişiler görülebilmektedir . Lokal anestezi altında yapılan operasyonda kesiler yapılarak fazlalık deri halka şeklinde alınır ve o bölge tekrar dikilir. Çember şeklinde çok küçük bir iz kalabilmektedir. Hasta birkaç gün içinde günlük hayatına rahatlıkla devam edebilir.

@hlctipmerkezi
Takip Et
Özel Ankara HLC Plastik, Rekonstrüktif ve Cerrahi Merkezi
  • 547 gönderi
  • 8.458 takipçi
  • 8 takip