Bölgesel İncelme

Yapılan diyetler, egzersizler ve çeşitli bitkisel kürlere rağmen vücudun bazı bölgelerindeki yağlardan kurtulmak mümkün olmayabilir. Bu durumda bölgesel incelme amaçlı estetik uygulamaların kullanımı oldukça yaygın hale gelmiştir. Bölgesel incelme vücudun, karın, sırt, göğüs, kol ve bacaklardaki yağlara müdahale edilir. Bu bölgelere yapılan incelme uygulamaları çok daha zayıf, sağlıklı ve gençleşmiş bir görünüşe kavuşmanızı sağlayacaktır.

Bölgesel İncelme ve Zayıflama

Bölgesel incelme

Öncellikle bölgesel zayıflama isteyen kişi ve doktorunu detaylı bir planlama yapması gerekmektedir. Kurtulmak istene yağın miktarı hangi bölgede olduğu ve vücudunuzu size has özelliklerinden yola çıkılarak nasıl bir yöntem kullanılacağına karar verilmelidir.

Bölgesel incelme estetiğinde uygulanan yöntemler şöyle sıralanabilir.;

  • Liposuction
  • Lazer Liposuction
  • Lipoliz
  • Smooth Shape

Liposuction: Bölgesel incelmede eğer yoğun bir yağ alınması gerekiyor ise liposuction uygulaması yapılmalıdır. Liposuction yönteminde deri altında özel vakum sistemleri ile yağ alımı olduğu için alınabilen yağ miktarı da diğer uygulamalara göre daha fazla olabilmektedir.  Gelen anestezi altında yapılan liposuction işleminin bir estetik cerrahi yöntem olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle liposuction öncesi ve sonrası yapmanız gerekenler diğer uygulamalara göre daha detaylı ve meşakkatlidir. Tüm bu zorluklarına karşı liposuction operasyonları risksiz cerrahi müdahalelerdir. Etkisi çok daha belirgin hissedilir ve kalıcılığını daha uzun süreler korur. Ameliyatın süresine bağlı olarak iyileşme süresi yapılacak olan estetik operasyonun içeriğine göre değişkenlik gösterecektir.  

Bölgesel zayiflama uygulamalarında liposakşın, lipoliz, lazer lipoliz uygulamaları kullanılmaktadır.

Lazer Liposuction: Bu yöntemde deri altı yağ dokuları lazer ışını ile deri üzerinde yağların eritilmesi ve ardından acıkacak kanüller aracılığı ile yağların vücuttan atılmasına dayanır. Daha yeni bir uygulama olan Lazer liposuction’da kesiler daha küçük açıldığı için iz görünürlüğü çok az olmaktadır. Yağların eritilmesinde lazer kullanıldığı için vakum yönteminde olduğundan çok daha az ödem ve morluk oluşmaktadır. İyileşme süresi çok daha kısa ve zahmetsiz gerçekleşmektedir. Yağ aşım miktarı liposuctiona yakın olsa da çok yoğun yağ birikimlerinde standart liposuction tercih edilmek durumunda kalınabilir. Yağ alımından sonra deride bollaşma derinin kendi elastikiyeti ile toparlamayacağı durumlarda fazla derinin alınması ve gerdirme sonrası kesilerin kapatılması gerekebileceği unutulmamalıdır.

Lipoliz: Lipoliz yöntemi deri esnekliğinin çok kaybedilmediği hastalarda ve vücuttan atılacak yağ dokusunun çok fazla olmadığı durumlarda tercih edilmektedir. Bu uygulamada lazer ile eritilen yağlar herhangi bir kanül açılmadan vücudun doğal şeklide vücuttan atması sağlanır. Lipoliz de kesi ve kanil açılmadığı için çok daha hızlı, pratik, iyileşme süreci rahat geçer. Hasta seanslar sonrası hayatına kaldığı yerden rahatlıkla devam edebilir. Operasyon sonrası morluk, kanama ve ödem gibi şikayetler gözlenmez. Sadece uygulama bölgelerinde çok çabuk geçen kızarıklıklar görülecektir.

Bölgesel incelme uygulamaları ile estetik bir görünüm kazandırılmaktadır.

Smotth Shape: Lipoliz ile birbirine çok benzeyen uygulamalardır. Smotth shape yönteminde de kullanılan uluslararası sertifikaya sahip medikal cihazda lazer ile birlikte vakumlamada uygulanır. Bu uygulama kullanılacak lazerin türü cilt rengine göre değişmektedir. Lazer ciltten yukarıda tutulmadan vakum aracılığı ile dokunun içine ulaşması ve etkisinin görülmesi sürecini hızlandırır. Vakum etkisi aynı zamanda cildi sıklaştırılacak ve uygulama bölgesinde selülit varsa onları da giderecektir. Lazer lipolizde olduğu gibi yağlar kanüller yoluyla değil vücut tarafından doğal yollarla atılır. Uygulama seanslarından sonra hasta günlük yaşamına sorunsuz bir şekilde hemen dönebilir.

Tüm bu bölgesel incelme işlemlerinden sonra hastanın beslenmesine çok dikkat etmesi, düzenli egzersiz yapması ve varsa sigara alkol gibi alışkanlıkların terk etmesinde çok büyük fayda olacaktır. Bölgesel incelme operasyonlarının uzun süre etkisi göstermesi hastanın kendine ne kadar iyi baktığı ile ilgili olduğu asla unutulmamalıdır.

@hlctipmerkezi
Takip Et
Özel Ankara HLC Plastik, Rekonstrüktif ve Cerrahi Merkezi
  • 547 gönderi
  • 8.458 takipçi
  • 8 takip