Burun Ucu Estetiği

Burun ucu, kişiden kişiye, yaşa, ırklara göre farklı özellikler gösterir. Burun ucu, bu organın en dikkat çeken bölgesidir. Dolayısıyla bu bölgede var olan görünüşsel problemler bireylerin görünüşünü oldukça etkiler. Burun ucu estetiği (tip rinoplasti) ameliyatı ile burun ucu yeniden şekillendirilebilir.

Burun Ucu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun ucu ameliyatlarında kapalı teknik kullanılır. Bu teknikte, şekilsel problemlere burun delikleri içinden müdahale edilir. Böylece herhangi bir dikiş izi oluşmaz. Estetik operasyon kıkırdak ve yumuşak doku üzerinde gerçekleştirilir ve kemiklerin kırılmasına gerek yoktur. Bu nedenle iyileşme süresi oldukça kısadır.

Burun ucu estetiği operasyonunda bu bölgede genelde görünen aşağıdaki şekilsel problemler giderilir.

 • Burun ucunda düşüklük
 • Geniş uçlu burun
 • Burun deliklerindeki asimetri
 • Aşırı sivri burun ucu
 • Burun kanatlarının daraltılması

“Burunun kemik ve kıkırdak yapısında başka bir sorun söz konusu ise bu sorunlarla birlikte ele alınarak ameliyat planlanmalıdır.”

Genel veya lokal anestezi altında gerçekleştirilen ameliyatlar yaklaşık 45 dakika ile 1 saat arasında tamamlanır. Ameliyat sonrası hasta aynı gün taburcu edilir ve 1 – 2 gün içinde normal günlük yaşamına dönebilir. 18 yaşından büyük tüm hastalarda bu operasyon gerçekleştirilebilir. Operatör doktorun tecrübesi ve hasta ile kurulan doğru iletişim ameliyatın başarısı ve hastanın yeni görünümden hoşnut kalması için çok önemlidir.

Burun ucu kaldırma estetiği ile burun ucundaki düşüklük giderilir.

İdeal burun yapısında, dudak ile burun ucu arasındaki açı 90 – 100 derece aralığında kabul edilir. Hastada mevcut olan düşüklük, kıkırdak yapı üzerinde gerçekleştirilecek işlemlerle yüz yapısına en uygun açıya getirilir. Burun ucu estetiği operasyonlarında kapalı teknik uygulanır.

Farklı açılardan çekilen yüz fotoğrafları kullanılarak hasta ile yapılan görüşmelerle istenilen görünüşe karar verilir ve operasyon gerçekleştirilir. En fazla 1 saat süren ve isteğe bağlı olarak lokal ya da genel anestezinin uygulandığı operasyonda hasta aynı gün taburcu edilir. Operasyonun temel amacı hastayı daha güzel bir görünüme kavuşturmaktır.


Burun ucu ameliyatı uygun adaylar kimlerdir?

Burun ucunu şekillendirme operasyonlarının niteliği sebebiyle burunda bulunan kemik yapısındaki bozukluklara müdahale edilmez. Aşağıda belirtilen burun yapısı bozuklukları olan hastalara burun ucu ameliyatı tavsiye edilmez.

 • Kemerli burun kemiğine sahip olanlar
 • Burun kemiği yapısında eğrilik olanlar
 • Normalden geniş burun kemiği yapısına sahip olanlar

Yukarıda belirtilen burun yapısına sahip kişilerde yapılacak bir operasyon istenilen estetik görünüme ulaşılması mümkün değildir. Çünkü bu operasyonlar sadece kıkırdak yapı üzerinde gerçekleştirilir. Diğer burun estetiği ameliyatlarında olduğu gibi hasta 18 yaş üzeri olmalıdır.

Burun Ucu Küçültme Ameliyatı

Burun ucu ameliyatı ile burun ucundaki düşüklük giderilir.

“Top burun” diye ifade edilen burun ucu yapısına sahip kişilerde uygulanan estetik operasyonlardır. Genellikle açık teknik ile yapılan ameliyatlarda, burun ucundaki kıkırdak dokuya müdahale edilir. Kıkırdak yapı yüze uyumlu şekilde küçültülür, burun ucu kaldırılır. Ameliyat sonrası daha estetik bir görünüme kavuşan hastanın aynı zamanda daha rahat nefes alması da sağlar.

Burun ucu estetiği sonrası ve iyileşme

Operasyon sonrası az miktarda ödem oluşması normaldir. Ödemi azaltmak ve iyileşme süreci hızlandırmak için sırt üstü yatılmalı ve olabildiğince baş dik pozisyonda tutulmalıdır. Operasyonu takip eden 1-2 gün sonra buruna özel bant yapıştırılır ve hasta günlük hayatına kaldığı yerden rahatlıkla devam edebilir. Burun bandının kullanımına 5 ile 7 gün sonra son verilir.

Hastalar burnuna darbe alabilecekleri aktivitelerden kaçınmalıdır. İlk bir ay içinde havuza ve denize girilmemelidir. Güneşlenmemeli, solaryum kullanılmamalıdır. Burun ucu estetiği yaptıran hastaların, doktorlarının tavsiyelerine mutlaka uygulamaları gerektiğini unutmamalıdır.

Ameliyatsız Burun Ucu Estetiği

Burun fonksiyonu ve kemik yapısında sorun olmayan kişilerde uygulanan bu estetik müdahale adından da anlaşılacağı üzere cerrahi bir operasyon değildir. Burun ucuna dolgu yapılmasıyla (dolgu – filler uygulaması uzun yıllardır, güvenirliği kanıtlanmış dolgu sıvısı ve vitaminlerden oluşur) burun ucu kaldırılır. Böylece burun ucu düşüklüğü giderilmiş olur.

Ayakta ve narkozsuz gerçekleştirilen bu estetik işlemde şişlik, morluk oluşmaz. İşlem sırasında ve sonrası ağrı ya da sızı hissedilmez. Yaklaşık 10 – 15 dakika süren estetik müdahale etkisini 2 yıl boyunca korur. İşlemden hemen sonra kişi günlük hayatına sorunsuz devam edebilir.

Burnunun yeni görünüşünden memnun kalanlar daha sonraki süreçte burun ucu estetiği operasyonu ile yeni görünümlerini kalıcı hale getirebilirler. Bu işlem estetik amaçlı da olsa kimi kişilerde nefes almada da rahatlama yaratır. Ankara’da estetik burun ucu uygulamaları ve fiyatları hakkında bilgi edinmek için sorularınızı yöneltebilirsiniz.

Burun ucu ameliyatından sonrası tam iyileşme ne zaman olur?

Ameliyattan 1 hafta sonra normal hayatınıza dönebilirsiniz. Ardından cilt yapınıza göre tam anlamı ile iyileşme süreci farklılık gösterebilmektedir.

Ankara’da burun ucu ameliyatının fiyatı ne kadar?

Burun ucu ameliyat fiyatı doktor muayenesi sonucu belirlenmektedir.

@hlctipmerkezi
Takip Et
Özel Ankara HLC Plastik, Rekonstrüktif ve Cerrahi Merkezi
 • 547 gönderi
 • 8.458 takipçi
 • 8 takip