Meme Küçültme

Büyük göğüsler kadınlarda fiziksel (sırt, boyun, bel) ağrılarına neden olabildiği gibi estetik görünümlerinden de rahatsız olmalarına neden olabilmektedir. Meme küçültme estetiğinde cerrahi olarak meme dokusunun çıkartılması ve yağ dokusunun liposakşın ile alınması gerçekleştirilir. Bu sayede daha formda ve vücut hatlarına uyumlu göğüsler elde edilir. Yapılan bu cerrahi uygulamaya meme küçültme ameliyatı denilmektedir.

Meme (Göğüs) Küçültme Estetiği Ameliyatı

Meme küçültme

Meme küçültme ameliyatı, hastane ortamında plastik cerrah tarafından gerçekleştirilmektedir. Operasyonda genel anestezi uygulanır. Ameliyatın süresi işlem yapılacak bölgeye göre farklılık gösterebilir. Ortalama olarak 1 saat kadar sürer.

Yağ dokusundan kaynaklanan meme büyüklüğü var ise liposakşın yöntemi uygulanabilir. Muayene sonrasında uygulanacak en ideal yöntem doktor tarafından belirlenmektedir.

Göğüs küçültmek için yapılan operasyonlarda dikleştirme ameliyatı ile kombine bir şekilde yapılabilir. Bu sayede göğüs yapısı toparlanmış olur.

Göğüs (Meme) Küçültme Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?

  • Liposuction yöntemi için yağ dokusu fazla olan büyük göğüslerde.
  • Deri esnekliğinin yeterli düzeyde olduğu kişilerde.
  • Minimum sarkmanın olduğu göğüs yapısında.
  • Kilo nedeniyle göğüs sarkması yaşayan erkeklerde

Memeleri Küçültme Ameliyatının Riskleri Var Mıdır?

Meme küçültme ameliyatı ile göğüs toparlanarak ideal boyuta getirilir.

Öncelikle yapılan operasyonun tıbbi riski mevcut değildir. Risk, doğru meme yapısı üzerinde uygulanıp uygulanmadığına bağlıdır. Meme yağ dokusu yoğun hastalar bu estetik müdahale için uygundur.

Özellikle menopoz dönemindeki kadınlar için çok uygun bir yöntemdir. Ameliyatın başarılı olması için bir önemli hususta memedeki sarkmanın az olması ve cilt elastikiyetinin liposuction için uygun olması gerekir. Aksi takdirde istenilen verim alınamayabilir.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Sonrası

Meme küçültme estetiği ile meme dokusundaki fazla yağ ve deri giderilir.

Ameliyat sonrası aynı gün taburcu olunur. Operasyon sonrası liposuction kanallarından sıvı akıntısı görülecektir ve çok doğaldır. Doktorunuz bu konuda size detaylı bilgi verecektir.  Ağrı hissi basit ağrı kesicilerle kullanılarak giderilir. Liposuction sonrası oluşan morluklar 2 ile 3 hafta arasında tamamen kaybolur. Sigara içenlerde iyileşme sürecinin daha yavaş olduğu unutulmamalıdır. Ameliyat sonrası en geç 5 gün içinde günlük hayata dönülür ve iki hafta sonra egzersiz yapılacak kadar iyileşme gerçekleşir.

Meme Küçültmede Liposuction Yöntemi Nedir?

Basit anlatımıyla, özel geliştirilmiş medikal cihazlar (kanülü) ile göğüs içindeki yağ dokusunun bir bölümünün alınmasıdır. Küçültmenin niteliğine göre 2 ila 5 mm lik küçük kesiklerden göğüs içine girilerek yağlar dışarı atılır. Kısa süreli ve iyileşme süreci hızlı bir estetik operasyondur. Göğüs ölçüsü 2 beden kadar küçültülebilmektedir. Liposuction yönteminin avantajı göğüs derisinde çok az ve belirgin olmayan iz kalmasıdır. Bir önemli noktada erkelerde de rahatlıkla uygulanabilmesidir.

Liposakşın meme küçültme yöntemi yağ dokusu çok olan büyük göğüsleri küçültülmesinde kullanılır. Meme derisinde kesik açılmadan yağ dokusunun alınmasıyla gerçekleştirilir. Lokal ya da genel anestezi ile yapılabilir. Meme büyümesi yaşayan erkeklerde uygulanan yöntemdir.

Yağ dokusunun alınması sonrası memede sarkmanın olmamasına dikkat edilmesi gerekir. Ameliyatı gerçekleştirecek doktorun tecrübesi çok çok önemlidir. Meme küçültmede liposuction yöntemimin en büyük avantajı iz bırakmaması ve iyileşme sürecinin çok kısa olmasıdır.

Operasyon yarım saat ile bir saat arasında sürmektedir. Ameliyat sonrası 3 yada 4 hafta kadar bandaj ve özel dizayn edilmiş sütyen kullanılır. Hasta  2 ila 4 gün arasında günlük hayatına sıkıntısız devam edebilir.

Meme Küçültme Ameliyatında Merak Edilenler

Meme küçültme Ameliyatı kimler için uygun mudur?

Liposuction yöntemi yağ dokusu çok, sarkmanın az olduğu ve deri esnekliği yeterli olan tün kadınlarda uygulanabilir.

Göğüs küçültme ağrılı bir ameliyat mıdır?

Neredeyse ağrı hissedilmez çünkü deriden yağ alınırken açılan deri dokusu çok çok küçüktür.

Meme küçültme estetiği sonrası iz kalır mı?

Kesik miktarı çok küçük olduğu için iz diğer yöntemlere göre çok daha azdır.

Göğüs ölçüm ne kadar küçülebilir?

Ortalama 2 beden küçülme sağlanır.

Günlük hayatıma ne zaman dönebilirim?

Ameliyat sonrası 3 ile 5 gün sonra günlük hayatınız kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

@hlctipmerkezi
Takip Et
Özel Ankara HLC Plastik, Rekonstrüktif ve Cerrahi Merkezi
  • 468 gönderi
  • 4.675 takipçi
  • 381 takip