Burun Estetiği

Burun estetiği (rinoplasti) ameliyatı, Burnun estetik açıdan görünümünün dışında, Doğuştan veya çeşitli sebeplerle (kırılma, kıkırdak doku zedelenmesi vb.) sonradan oluşan şekilsel bozuklukların giderilmesi. Nefes almada problem yaratan yapısal bozuklukların (kemik ve kıkırdak eğrilikleri) düzeltilmesi için gerçekleştirilen cerrahi müdahalelerdir.

Burun Estetiği Ankara

Burun estetiğiBurun estetiği operasyonunun başarı ile sonuçlanması için hasta üzerinde yapılacak tetkikleri ve görüşmeleri bizzat operasyonu yapacak olan operatör doktor tarafından gerçekleştirilmelidir. Burun estetiği ameliyatları, gerekli donanıma sahip olan ameliyathanelerde, hastanın konforu ön plana alınarak genel anestezi altında gerçekleştirilir. Niteliğine göre değişse de genellikle 1,5 – 2 saat süren bir operasyondur.

Burun Estetiği Ameliyatında İki Temel Amaç Vardır

 1. Daha rahat nefes alışverişini sağlayarak bireyin yaşam kalitesini yükseltmek.
 2. Burun estetiği ameliyatı ile çok daha güzel bir görünüme kavuşan bireyin artan özgüveni ile sosyal hayatta daha başarılı ilişkiler kurmasını sağlamak.

Burun estetiği ameliyatında uygulanacak tekniklerin genel olarak birbirlerinden farkları nelerdir

Burun ameliyatlarında uygulanan teknikler:

 1. Açık estetik burun ameliyatı tekniği (Açık yaklaşım)
 2. Kapalı burun estetiği tekniği (Kapalı Yaklaşım)

Açık teknik; Günümüz burun estetiği operasyonların çoğunluğu açık operasyon tekniği kullanılmaktadır. Bu yöntemin avantajı burun üzerindeki tüm gerçekleştirilecek müdahalelere izin vermesidir. Açık burun estetiği yönteminde, burun kemik yapısındaki (burun sırtı ve kökü) ve orta kıkırdak dokusundaki yapısal sorunlar kolaylıkla giderilir.

Kapalı teknik; Burun estetiği ameliyatlarında uygulanan ilk tekniktir. Daha çok burun sırtı ve burun ucunda var olan deformitelerin giderilmesinde uygulanır. İyileşme süreci açık tekniğe göre biraz daha kısa sürer.

Uygulanacak teknik, hastanın şikayet ve talepleri değerlendirilerek operatör doktor tarafından belirlenir.

Burun Estetiği Öncesindeki Yapılan Planlamanın Önemi

Burun ameliyatı ile burun kemeri ve burun kıkırdak yapısı düzeltilir.

“Hastaya özel yaklaşım”  Burun estetiği planlamasının temel amacı, yüz yapısına en uygun, fonksiyonlarını sorunsuz yerine getiren, doğal görünüme sahip ve hastayı mutlu edecek bir sonuca ulaşmaktır.

Hasta ile doktoru arasında kurulacak iletişim, başarılı bir operasyonun anahtarıdır. Hastanın şikayet ve talepleri ile tetkikler sonucunda doktorun elde edeceği ek veriler (hastanın fark edemediği kemik yada kıkırdak yapısındaki sorunlar) ışığında, iş birliğine dayalı bir planlama yapılmalıdır.

Operasyon öncesi yüzün dijital görüntüleme yöntemi ile görsel analizi yapılır. Hastanın Anatomik ve fizyolojik özelliklerine göre burun modellemeleri yapılır ve hastanın onayı ile operasyon gerçekleştirilir.

Yüz hatları tam gelişmediği için 18 yaş altı kişilerde kesinlikle estetik burun operasyonu düşünülmemelidir.

Burun Estetiği Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Operasyon sonrası burun hassasiyeti yaklaşık 1,5 ay sürmektedir.  Tam olarak iyileşme kişiden kişiye farklılık gösterse de 1 yılı bulabilir. Bu süreçte doktorunuz size özel verdiği bilgi ve tavsiyelere mutlak uyunuz. Hasta operasyon sonrası aynı gün evine dönebilse de bir gece daha hastanede kalması doktor tarafından önerilir. Gerekli bakımlar profesyoneller tarafından gerçekleştirileceği için hasta kendini çok daha güvende hissedecektir.

 • Operasyon sonrası oluşacak olan ödemi en aza indirmek için operasyonu takip eden ilk iki gün mümkün olduğunca başınız dik konumda olacak şekilde uyuyunuz.
 • Operasyon sonrasında yüzde kişiden kişiye değişebilen miktarda şişme ve morarma normaldir. Dik pozisyonda yatmak iyileşme sürecini hızlandıracaktır.
 • Özellikle ilk hafta yüzünüzü sert temaslardan koruyunuz. Kişisel temizlik esnasında yüzünüzü hafif dokunuşlarla yıkayabilirsiniz. Dişlerinizi fırçalarken sert hareketlerden kaçınınız. Burnunuzu kesinlikle sümkürmeyiniz.
 • Operasyonu takip eden 6 ay içinde solaryum kullanmayınız ve güneş ışınlarında korununuz.
 • Hasta sert ve kabuklu besinlerden kaçınmalı, sakız çiğnememeli, sıvı gıdalar tercih edilmelidir.
 • İlk bir ayda hafif egzersizleri yapabilirsin ancak kesinlikle efor gerektiren sporlardan kaçınınız. Yüze darbe alma ihtimali olan spor etkinliklerinden kesinlikle bir yıl uzak durunuz.
 • Yüz mimiklerinize (gülme-konuşma esnasında yüzde meydana gelen değişimler) olabildiğince dikkat ediniz.
 • Çalışan hastalar 5. Gün sonunda işlerine dönebilir ancak tavsiye edilen istirahat süresi 10 gündür.
 • Kontrollerinizi ihmal etmeyiniz ve doktorunuzun size belirtmiş olduğu önerilerine mutlak uyunuz.

Burun Estetiğinde Doğal Görümü Belirleyecek Etkenler

Burun estetiği ameliyatı kişinin yüz yapısına uygun bir şekilde gerçekleştirilir.

Burun, yüzümüzü ortasında yer alan solunum organımızdır. Yüze karakteristik özellik ve karakter katar. Doğal burun estetiği, burunun fonksiyonlarında hiçbir kayba neden olmayan, hastanın farkında olmadığı yapısal problemlerin giderildiği ve hastanın yüz yapısına en uygun doğal görünümlü burunu yaratmaktır. Hastaların operasyon öncesi planlamada doktorunun uzman görüşünü de dikkate alarak çok dikkatli burun modeli seçimi yapmalıdır. Unutmayınız ki en güzel burun, yüz yapınızın doğasına en uygun olanıdır.

Burun Estetiğinde Sıkça Merak Edilenler, Kısa Cevapları

Burun ameliyatı ağrılı mıdır?
Bu operasyon genel anestezi ile yapıldığı için hasta operasyon sırasında acı hissetmez. Operasyon sonrası ise ağrı hissetme oldukça az olur. Doktorun verdiği ağrı kesiciler yeterli olur.

Operasyon ne kadar sürer, hastanede yatmak zorunda mıyım?
Operasyonun niteliğine göre 1,5 ila 2  saat sürmektedir. Operasyonda sonra hasta evine dönebilse de ilk geceyi hastanede geçirilmesi tavsiye edilir.

Operasyon sonrası bakım zor mu?
Ameliyatın özelliğine göre değişse de ciddi bir bakım gerekmez. Sayfamızdan gerekli temel bilgilere ulaşabilirsiniz. Doktorunuzun vereceği tavsiyelere uymanız yeterlidir.

Operasyon sonrası burunda iz kalıyor mu?
Hastanın cilt kalınlığı, ten rengine göre fark etmesi çok güç iz kalabilir. Bu konuda doktorunuz sizleri bilgilendirecektir. Operatör doktorunuz deneyimi bu konuda önem kazanmaktadır.

Gözaltı morlukları ve şişlik ne kadar sürer?
Operasyon sonrası ilk 10 günde tüm şişlik ve morluklar geçecektir.

Yeni burnuma tam olarak ne zaman kavuşabilirim?
Operasyon niteliğine göre operasyon sonrası 6 ay ile 1 yıl içinde burun tam olarak yeni yapısına kavuşur.

Yaşın önemi var mı?
18 yaşın altındaki hastalara burun estetiği operasyonları yapılmaz. 18 Yaş üstü tüm yaş dilimlerinde operasyon gerçekleştirilebilir.

Gebelik ve emzirme dönemlerinde operasyon gerçekleştiriliyor mu?
Gebelik dönemlerinde kesinlikle operasyon yapılmaz, doğum sonrası ise bebeğin ek gıdaya başladığı dönemde operasyon yapılabilir.

İş hayatına ne zaman dönebilirim?
Operasyonu takip eden 5. Günde iş yaşamına dönülebilse de 10. Gün tavsiye edilir.

Ameliyatın maliyeti ne kadar olmaktadır?
Yapılacak operasyonun niteliğine göre değişiklik göstermektedir.

Ankara’da burun estetiği fiyatları operasyonun tekniğine göre farklılıklar gösterecektir.


Hlc Estetik Profile foto
@hlctipmerkezi
Özel
Ankara
HLC Plastik, Rekonstrüktif ve Cerrahi Merkezi
 • 376gönderi
 • 2.738 takipçi
 • 501takip