Burun Estetiği

Burun, yüz üzerinde bulunan ve alın ile üst dudak arasında yer alan yüze karakteristik bir özellik veren solunum organımızdır. Burun estetiği sayesinde kaybedilen solunum fonksiyonları geri kazanılabilir, yapısal problemler giderilebilir ve hastanın yüzüne en uygun olan doğal burun yaratılabilir.

Doğuştan ya da sonradan meydana gelebilecek sebeplerden dolayı (kırılma, kıkırdak doku zedelenmesi vb.) şekilsel bozuklukların giderilmesi için burun estetiği uygulanmaktadır.

Burun Estetiği Ameliyatında İki Temel Amaç Vardır

 • Daha rahat nefes almasını sağlayarak yaşam kalitesini arttırmak.
 • Dış görünümünden dolayı kaybettiği öz güvenini yeniden kazanmasını sağlamak için yapılan burun estetiği ameliyatlarıdır.

Burun ameliyatında uygulanan tekniklerin birbirlerinden farkları nelerdir?

Burun ameliyatı ile burun kemeri ve burun kıkırdak yapısı düzeltilir.

Yapılacak olan estetik burun ameliyatı ile burun kemeri ve burun kıkırdak yapısı düzeltilir.

Burun Ameliyatlarında Uygulanan Yöntemler Nelerdir?

 1. Açık estetik burun ameliyatı tekniği (Açık Yaklaşım)
 2. Kapalı burun estetiği tekniği (Kapalı Yaklaşım)

Açık burun estetiği ameliyatı tekniği: En klasik ve en çok tercih edilen burun ameliyatı yöntemlerinin başında açık burun ameliyatı tekniği gelmektedir. Bu yöntem ile burun üzerinde yapılacak olan tüm müdahaleler yapılabilir. Açık ameliyat yaklaşımında burun kemik yapısı (burun sırtı ve kökü), orta kıkırdak dokusu ve tüm yapısal sorunlar kolaylıkla giderilebilir.

Kapalı estetik burun yöntemi: Son yıllarda açık burun ameliyatı yerine en çok tercih edilen yöntemlerin başında kapalı burun ameliyatı gelmektedir. Genellikle burun sırtı ve burun ucunda yapılacak olan değişiklikler için tercih edilmektedir. Kapalı burun estetiği sonrası iyileşme süreci açık burun estetiğine göre daha kısa sürer. Ancak burun ucu estetiği ya da ameliyatsız burun estetiği farklı bir konudur.


Burun estetiği ile uygulanacak yöntem hastanın şikayetlerine göre şekillenmelidir. Konusunda uzman doktor tarafından yapılacak olan muayene sonucu yapısal ya da estetik açıdan meydana gelmiş olan tüm sorunların çözüme kavuşturulması amaçlanır. Ayrıca burun problem sadece burun ucundan ibaret ise farklı değerlendirmeler yapılabilir. Ameliyatsız burun ucu estetiği ya da burun dolgusu değerlendirilebilir.

Eğer ki ameliyat olmak istemiyorsanız, doktorunuza danışarak ameliyatsız yöntemler hakkında bilgi alabilir ve farklı çözümlerden de yararlanabilirsiniz.

Estetik Öncesindeki Planlamanın Önemi

“Hastaya özel yaklaşım çok önemlidir!” 

Hastanın geçmişini öğrenmek ve yapılan fiziksel muayene sonucu doğru karar doktor tarafından verilir. Burun ameliyatının yapım amacına uygun olarak istenecek olan tüm tetkikler ve diğer verilerin mutlaka ameliyat öncesi doktor tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir. Bura da en önemli detay olan planlama bu sonuçlara göre yapılmaktadır.

Burun Estetiği Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Burun ameliyatı sonrası oluşan hassasiyet ortalama 6 hafta kadar sürmektedir. Oluşan morluk, şişlik ve diğer deri sorunları kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Tam anlamı ile iyileşme ortalama 1 yılı bulmaktadır. Bu 1 yıl içerisinde doktorunuzun tavsiyelerine mutlaka uymalısınız. Çünkü verilen tavsiyelere uyarsanız iyileşme süreciniz daha da hızlanır ve istediğiniz doğal burun görüntüsüne daha hızlı ulaşabilirsiniz.

Estetik burun ameliyatı sonrası eğer bir sorun yok ise doktorun kontrollerinin ardından hasta aynı gün evine dönebilir. Genellikle hastanede kalınmasına gerek yoktur. Ancak hasta talep ederse ve herhangi bir sağlık sorunu varsa hasta 1 gece hastanede kalabilmektedir.

Burun Estetiği Sonrası Bunlara Dikkat Etmelisiniz!

 • Burun ameliyatının ardından oluşacak olan ödemin en az seviyede olması için ilk iki gün başınız dik konumda yatmalısınız.
 • Başınızı öne eğmemelisiniz.
 • Vücut ödemlerinizin oluşmaması için mutlaka hareket etmelisiniz. Kısa kısa yürüyüşler yapabilirsiniz.
 • Operasyon sonrasında yüzde oluşabilecek ödemler kişiden kişiye göre değişmektedir. Şişme ve morarma normaldir. Ortalama 2 hafta içerisinde iyileşme olacaktır.
 • Burun ameliyatından sonra iki ay boyunca yüzünüzü sert temaslara karşı korumalısınız. Yüzünüzü yıkama ve kişisel bakım aşamasında nazik olmalı ve sert hareketlerden kaçınmalısınız.
 • Doktorunuz izin verene kadar kesinlikle sümkürmemelisiniz.
 • Operasyonu takip eden 6 ay içinde solaryum kullanmayınız ve güneş ışınlarında korununuz.
 • İlk bir ayda hafif egzersizleri yapabilirsiniz. Hafif tempolu yürüyüşler yapabilirsiniz. Ancak ağır spor yapmaya başlamak için ortalama 6 ay başlamalısınız. Yüze darbe alma ihtimali olan spor etkinliklerinden bir yıl uzak durunuz.
 • Yüz mimiklerinize (gülme – konuşma esnasında yüzde meydana gelen değişimlere) olabildiğince dikkat ediniz.
 • Çalışan hastalar 5. gün sonunda işlerine dönebilir ancak tavsiye edilen istirahat süresi 10 gündür.
 • Kontrollerinizi ihmal etmeyiniz ve doktorunuzun tavsiyelerine mutlaka uyunuz.

Burun Estetiğinde Doğal Görünümü Belirleyecek Etkenler Nelerdir?

Burun estetiği ameliyatı kişinin yüz yapısına uygun bir şekilde gerçekleştirilir.

Estetik burun ameliyatı kişinin yüz yapısına en uygun şekilde yapılmalıdır. Eğer ki farklı bir tercih ya da istek varsa hasta tarafından doktora bildirilmeli ve doktor ile değerlendirme yapılmalıdır. Çünkü doğal burun estetiği ile burunun fonksiyonlarında hiçbir kayıp yaşanmamalıdır. Ayrıca hastanın farkında olmadığı yapısal sorunlar varsa onlarda giderilmelidir. Bunun için uzman doktorun görüşü ve tavsiyeleri çok önemlidir. Eğer doğal bir görünüm tercih ediyorsanız, yüz yapınızın doğasına en uygun olan tercih edilmelidir.

Sıkça Merak Edilenler ve Kısa Cevapları

Tüm burun estetiği ameliyatları ağrılı mıdır?

Bu operasyon genel anestezi ile yapıldığı için hasta operasyon sırasında acı hissetmez. Operasyon sonrası ise ağrı hissetme oldukça az olur. Doktorun verdiği ağrı kesiciler yeterli olur.

Burun estetiği operasyonu ne kadar sürer, hastanede kalmak gerekir mi?

Estetik burun operasyonun niteliğine göre 1,5 ila 2  saat sürmektedir. Hasta evine dönebilse de ilk geceyi hastanede geçirilmesi tavsiye edilir.

Burun estetiğinden sonra bakım pansuman zor mudur?

Ameliyatın özelliğine göre değişse de ciddi bir bakım gerekmez. Sayfamızdan gerekli temel bilgilere ulaşabilirsiniz. Doktorunuzun vereceği tavsiyelere uymanız yeterlidir.

Burun estetiğinden sonra burunda iz kalıyor mu?

Hastanın cilt kalınlığı, ten rengine göre fark etmesi çok güç iz kalabilir. Bu konuda doktorunuz sizleri bilgilendirecektir. Operatör doktorunuz deneyimi bu konuda önem kazanmaktadır.

Ameliyat sonrasında gözaltı morlukları ve şişlikleri olacak mı ve ne kadar sürer?

Operasyon sonrası ilk 10 günde tüm şişlik ve morluklar geçecektir.

Burnumun yeni görüntüsüne tam olarak ne zaman kavuşabilirim?

Operasyon niteliğine göre operasyon sonrası 6 ay ile 1 yıl içinde burun tam olarak yeni yapısına kavuşur.

Burun estetiğinde yaşın önemi var mı?

Yaş sınırlaması aksi olmadığı sürece estetik kaygılara dayalı olarak genelde 18 yaşın altındaki kişilere gelişim devam ettiği için tavsiye edilmemektedir. Üzeri yaş üstü tüm yaş dilimlerinde operasyon gerçekleştirilebilir.

Gebelik ve emzirme dönemlerinde burun estetiği gerçekleştiriliyor mu?

Bu dönemde kesinlikle operasyon yapılmaz, doğum sonrası ise bebeğin ek gıdaya başladığı dönemde uygulanabilmektedir.

Burun estetiğinden sonra normal iş hayatıma ne zaman dönebilirim?

Takip eden 5. Günde iş yaşamına dönülebilse de 10. Gün tavsiye edilir.

Ankara’da burun estetiği ameliyatının maliyeti ne kadardır?

Yapılacak operasyonun niteliğine göre Ankara burun estetiği fiyatları operasyonun tekniğine göre farklılıklar göstermektir.

@hlctipmerkezi
Takip Et
Özel Ankara HLC Plastik, Rekonstrüktif ve Cerrahi Merkezi
 • 547 gönderi
 • 8.458 takipçi
 • 8 takip