Burun Estetiği

Yüze karakteristik bir özellik katan burun solunum organımızdır. Doğal burun estetiği ile burun fonksiyonlarında kayıp yaşanmadan, hastanın farkında olmadığı yapısal problemler giderilebilir ve hastanın yüz yapısına en uygun doğal görünümlü burun yaratılabilir.

Burun estetiği; doğuştan ya da çeşitli sebeplerden dolayı (kırılma, kıkırdak doku zedelenmesi vb.) sonradan oluşan şekilsel bozuklukların giderilmesi uygulanmaktadır. Temel sebeplerden olan nefes alma problemi yaratan yapısal bozuklukların (kemik ve kıkırdak eğriliklerinin) düzeltilmesi için de burun ameliyatı yapılmaktadır.

Burun Estetiği Ameliyatında İki Temel Amaç Vardır

 • Yaşam kalitesini yükseltmek için hastanın daha rahat nefes alabilmesini sağlamak.
 • Burun estetiği ameliyatı ile çok daha güzel bir görünüme kavuşan bireyin artan özgüveni ile sosyal hayatta daha başarılı ilişkiler kurmasını sağlamak.

Burun Estetiği Ankara

Burun ameliyatında uygulanan tekniklerin birbirlerinden farkları nelerdir?

Yapılacak olan estetik burun ameliyatı ile burun kemeri ve burun kıkırdak yapısı düzeltilir.

Burun Ameliyatlarında Uygulanan Yöntemler

 1. Açık estetik burun ameliyatı tekniği (Açık Yaklaşım)
 2. Kapalı burun estetiği tekniği (Kapalı Yaklaşım)
Burun ameliyatı ile burun kemeri ve burun kıkırdak yapısı düzeltilir.

Açık burun estetiği ameliyatı tekniği: Günümüz burun estetiği ameliyatlarında açık operasyon tekniği kullanılmaktadır. Bu yöntemin avantajı burun üzerindeki tüm gerçekleştirilecek müdahalelere izin vermesidir. Açık burun estetiği yönteminde, burun kemik yapısındaki (burun sırtı ve kökü) ve orta kıkırdak dokusundaki yapısal sorunlar kolaylıkla giderilir.

Kapalı estetik burun yöntemi: Burun estetiği ameliyatlarında uygulanan ve çok kullanılan yöntemlerin başında gelmektedir. Daha çok burun sırtı ve burun ucunda var olan deformitelerin giderilmesinde uygulanır. İyileşme süreci açık tekniğe göre biraz daha kısa sürer. Ancak burun ucu estetiği farklı bir konudur.


Estetik burun ameliyatlarında uygulanacak olan yöntem hastanın şikayetlerine göre konusunda uzman doktorun vereceği karar ile belirlenmektedir. Yapısal ve estetik sorunlara sadece burun ucundan ibaret ise farklı değerlendirilmektedir.

Eğer ki ameliyat olmak istemiyorsanız, doktorunuza danışarak ameliyatsız burun estetiği konusunda bilgi alabilir ve farklı çözümlerden de yararlanabilirsiniz.

Estetik Öncesindeki Planlamanın Önemi

“Hastaya özel yaklaşım çok önemlidir!” 

Hastayla kurulan iletişim sonucu doğru karar verilir ve başarılı operasyon için en önemli adım atılmış olur. Burun ameliyatının yapım amacına uygun olarak istenecek olan tetkiklerin ve diğer ek verilerin (hastanın fark edemediği kemik ya da kıkırdak yapısındaki sorunlar) mutlaka operasyondan önce doktor tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir. Burun ameliyatı için en önemli detay olan planlama bu tetkiklerden sonra yapılmaktadır.

Burun Estetiği Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Yapılan operasyon sonrasında burunda oluşan hassasiyet ortalama 6 hafta sürmektedir. Burun ameliyatı sonrası iyileşme süreci ise kişiden kişiye göre değişiklik göstermekte ve ortalama 1 yılı bulmaktadır. Bu süre zarfında doktorunuzun tavsiyelerine mutlaka uymalısınız. Verilen tavsiyelere uyarsanız iyileşme süreciniz daha da hızlanır ve kavuşmak istediğiniz görüntüye daha hızlı ulaşabilirsiniz.

Ameliyat sonrası doktorun yapacağı kontrollerin ardından hasta aynı gün evine de dönebilir. Hastanın talebi ya da gerekli görüldüğü durumlarda ise hasta 1 gece hastanede yatabilmektedir.

Burun Estetiği Sonrası Bunlara Dikkat Etmelisiniz!

 • Burun estetiği sonrasında oluşacak olan ödemin en aza indirgenmesi için ilk iki gün başınız dik konumda yatmalısınız.
 • Başınızı öne eğmemelisiniz.
 • Vücut ödemlerinizin oluşmaması için mutlaka hareket etmelisiniz. Kısa kısa yürüyüşler yapabilirsiniz.
 • Operasyon sonrasında yüzde oluşabilecek ödemler kişiden kişiye göre değişmektedir. Şişme ve morarma normaldir. Ortalama 2 hafta içerisinde iyileşme olacaktır.
 • Burun ameliyatından sonra iki ay boyunca yüzünüzü sert temaslara karşı korumalısınız. Yüzünüzü yıkama ve kişisel bakım aşamasında nazik olmalı ve sert hareketlerden kaçınmalısınız.
 • Doktorunuz izin verene kadar kesinlikle sümkürmemelisiniz.
 • Operasyonu takip eden 6 ay içinde solaryum kullanmayınız ve güneş ışınlarında korununuz.
 • İlk bir ayda hafif egzersizleri yapabilirsiniz. Hafif tempolu yürüyüşler yapabilirsiniz. Ancak ağır spor yapmaya başlamak için ortalama 6 ay başlamalısınız. Yüze darbe alma ihtimali olan spor etkinliklerinden bir yıl uzak durunuz.
 • Yüz mimiklerinize (gülme – konuşma esnasında yüzde meydana gelen değişimlere) olabildiğince dikkat ediniz.
 • Çalışan hastalar 5. gün sonunda işlerine dönebilir ancak tavsiye edilen istirahat süresi 10 gündür.
 • Kontrollerinizi ihmal etmeyiniz ve doktorunuzun tavsiyelerine mutlaka uyunuz.

Burun Estetiğinde Doğal Görünümü Belirleyecek Etkenler

Burun estetiği ameliyatı kişinin yüz yapısına uygun bir şekilde gerçekleştirilir.

Burun estetiği ameliyatı kişinin yüz yapısına uygun bir şekilde gerçekleştirmelidir. Burun, yüzümüzün ortasında yer alan solunum organımızdır. Yüze karakteristik özellik katar. Doğal burun estetiği, burunun fonksiyonlarında hiçbir kayba neden olmayan, hastanın farkında olmadığı yapısal problemlerin giderildiği ve hastanın yüz yapısına en uygun doğal görünümlü burunu yaratmaktır. Hastaların operasyon öncesi planlamada doktorunun uzman görüşünü de dikkate alarak çok dikkatli burun modeli seçimi yapmalıdır. Unutmayınız ki en güzel burun, yüz yapınızın doğasına en uygun olanıdır.

Burun Estetiğinde Sıkça Merak Edilenler, Kısa Cevapları

Tüm burun estetiği ameliyatları ağrılı mıdır?

Bu operasyon genel anestezi ile yapıldığı için hasta operasyon sırasında acı hissetmez. Operasyon sonrası ise ağrı hissetme oldukça az olur. Doktorun verdiği ağrı kesiciler yeterli olur.

Burun estetiği operasyonu ne kadar sürer, hastanede yatmak zorunda mıyım?

Estetik burun operasyonun niteliğine göre 1,5 ila 2  saat sürmektedir. Hasta evine dönebilse de ilk geceyi hastanede geçirilmesi tavsiye edilir.

Burun estetiğinden sonra bakım pansuman zor mudur?

Ameliyatın özelliğine göre değişse de ciddi bir bakım gerekmez. Sayfamızdan gerekli temel bilgilere ulaşabilirsiniz. Doktorunuzun vereceği tavsiyelere uymanız yeterlidir.

Burun estetiğinden sonra burunda iz kalıyor mu?

Hastanın cilt kalınlığı, ten rengine göre fark etmesi çok güç iz kalabilir. Bu konuda doktorunuz sizleri bilgilendirecektir. Operatör doktorunuz deneyimi bu konuda önem kazanmaktadır.

Ameliyat sonrasında gözaltı morlukları ve şişlikleri olacak mı ve ne kadar sürer?

Operasyon sonrası ilk 10 günde tüm şişlik ve morluklar geçecektir.

Burnumun yeni görüntüsüne tam olarak ne zaman kavuşabilirim?

Operasyon niteliğine göre operasyon sonrası 6 ay ile 1 yıl içinde burun tam olarak yeni yapısına kavuşur.

Burun estetiğinde yaşın önemi var mı?

Burun estetiği ameliyatı için yaş sınırlaması aksi olmadığı sürece estetik kaygılara dayalı olarak genelde 18 yaşın altındaki kişilere gelişim devam ettiği için tavsiye edilmemektedir. Üzeri yaş üstü tüm yaş dilimlerinde operasyon gerçekleştirilebilir.

Gebelik ve emzirme dönemlerinde burun estetiği gerçekleştiriliyor mu?

Bu dönemde kesinlikle operasyon yapılmaz, doğum sonrası ise bebeğin ek gıdaya başladığı dönemde uygulanabilmektedir.

Burun estetiğinden sonra normal iş hayatıma ne zaman dönebilirim?

Takip eden 5. Günde iş yaşamına dönülebilse de 10. Gün tavsiye edilir.

Ankara’da burun estetiği ameliyatının maliyeti ne kadardır?

Yapılacak operasyonun niteliğine göre Ankara’da burun estetiği fiyatları operasyonun tekniğine göre farklılıklar göstermektir.

@hlctipmerkezi
Takip Et
Özel Ankara HLC Plastik, Rekonstrüktif ve Cerrahi Merkezi
 • 468 gönderi
 • 4.675 takipçi
 • 381 takip