Liposakşın

Liposakşın estetik operasyonlar arasında en çok bilinen uygulamadır. Genel anlamıyla vücudun çeşitli bölgelerinde biriken fazla yağların aldırılması olarak tanımlanabilir. Liposuction’un bir zayıflama, kilo verme yöntemi gibi düşünmemek lazımdır. Egzersiz ve diyetin çözüm olmadığı durumlarda uygulanması gerektiği asla unutulmamalıdır.

Lazer liposakşın yağların eritilmesi ile vücut şekillendirme sağlamaktadır.

Hedef erimeye karşı dirençli yağ birikintilerinin alınması ve ilgili bölge yada bölgelerin vücuda estetik ve sağlık açısından uygun hale getirilmesi ana hedef olmalıdır. Bu nedenle liposakşın isteyen bireylerin doktorunun profesyonel görüşlerini dikkate alarak beklentilerini makul düzeyde tutmasında yarar olacaktır.

Örneğin ilerleyen yaşlarda deri esnekliğini kaybettiği için yapılan liposuction sonrası deri germe işlemine ihtiyaç duyulacağı unutulmamalıdır. Yağ aldırma ameliyatı hamile ve emzirme dönemi dışında sağlıklı (kalp, damar hastalıkları vb.) tüm bireylerde rahatlıkla uygulanamayabilir.

Liposakşın Yağ Aldırma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

“Yağ aldırma ameliyatı ile cilt altında meydana gelen kalıcı yağlar giderilerek vücut şekillendirilebilir.”

Yağ aldırma ameliyatı ile vücudun belirli bölgelerindeki yağlar alınır.

İnceltme işleminin uygulanacağı vücut bölgesinde 1 ya da 2 mm’lik küçük kesikler açılır. Bu kesiklerden deri altı dokusuna girilerek dirençli yağ dokusu eritilir ya da parçalanır. Özel geliştirilmiş enjektörler yardımıyla yağ vücuttan taliye edilir. Gereken miktarda yağ alındıktan sonra kesiler estetik dikişle kapatılarak operasyon tamamlanır. Ameliyat izi kalmaması için liposuction yapılacak bölgeye göre iç çamaşırı bölgelerinden ya da vücut kıvrımlarından açılır.

Liposakşın Hangi Vücudun Hangi Bölgelerine Uygulanır?

Liposuction uygulaması neredeyse vücudun tüm bölgelerinde uygulanmaktadır. Daha çok tercih edilen bölgeler; karın (erkeklerde en çok uygulana bölgedir), kalça, uyluk, kol, meme, boyun olarak sıralanabilir.

Liposakşın Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Olur?

Liposakşın ameliyatı ile cilt altında meydana gelen yağlar alınır.

Yağ aldırma yapılacak bölgelerin sayısı ve bu bölgelerin hassasiyetine göre aynı gün taburcu olunabildiği gibi 1 gece hastanede kalması tavsiye edilir. Ameliyat sonrası 1. ayda vücut yeni görünümünü almış olacaktır. İyileşme süreci sonrası en önemli nokta hastanın sağlıklı beslenme ve aktif bir hayat (spor ya da egzersiz) yaşaması operasyonun başarısındaki en önemli etken olduğu asla unutulmamalıdır.

Liposakşın ameliyatına uygun bir aday mıyım?

Genel sağlık durumu iyi olan cilt altı yağlanmalara sahip kadın ve erkek herkes yağ aldırma ameliyatı yaptırabilir.

Yağ aldırma ameliyatında oluşabilecek komplikasyonlar nelerdir?

Deneyimli ellerde ve tetkikler sonrası operasyona izin verilen hastalarda yapılan liposuction’da hiçbir yan etki görünmez.

Liposakşın ile ne kadar kilo verebilirim?

Liposuction bir kilo verme yöntemi olarak görülmemelidir. Bu estetik operasyon sadece direnç gösteren yağların alınmasıdır, kilo vermek için diet ve spor en faydalı yöntemdir.

Liposakşın ile ne kadar yağ alınır?

Yapılacak bölgeye, hastanın vücut özelliklerine göre değişkenlik gösterir. Ancak kabaca en fazla 4-5 litre yağ dokusu alınabilir.

Ağrılı bir operasyon mudur?

Ağrılı bir işlem değildir. Oluşacak ağrılar basit ağrı kesiciler ile ortadan kaldırılabilir.

Etkisi ne kadar sürer?

Bu tamamen hastanın operasyon sonrası tavrına bağlıdır. Beslenmesi dikkat eden, spor yapmayı ihmal etmeyen hastalarda yaş, beden ve deri özelliklerine göre değişse de etkisini neredeyse ömür boyu korur. Sigara ve alkol kullanımına özellikle dikkat edilmelidir.

Ankara liposakşın fiyatları için bir ortalama varmıdır?

Yağ aldırma ameliyatının standart bir maliyeti olamaz, operasyonda tercih edilecek yöntem ve diğer prosedürler değişkenlik göstereceği için doktor muayenesi sonrasında belirlenebilmektedir.

@hlctipmerkezi
Takip Et
Özel Ankara HLC Plastik, Rekonstrüktif ve Cerrahi Merkezi
  • 468 gönderi
  • 4.675 takipçi
  • 381 takip