Kepçe Kulak Estetiği

Doğuştan gelen kepçe kulaklık, kıkırdak dokusunun öne bakar biçimde gelişmesi ile oluşur. Kimi zaman tek taraflı kepçe kula vakaları da görülmektedir. Özellikle çocukluk ve gençlik dönemlerinde alay konusu olması bazı insanlarda ciddi psikolojik sorunlara neden olur. Kepçe kulak estetiği (otoplasti) operasyonu ile bu estetik problem kolaylıkla giderilebilmektedir.

Kepçe kulak estetik operasyonlarında iki yaklaşım vardır.

Kepçe (Kulak Estetiği) Ameliyatı

Kepçe kulak ameliyatı (otoplasti) ile kulaklardaki asimetrik sorunlarda giderilmektedir.

Kulağın arka tarafında açılan yaklaşık 3 cm’lik kesi yoluyla kulak kıkırdağı istenilen şekil verilir ve kalıcı dikişler ile pozisyonu sabitlenir. Ameliyatın son aşaması kesinin tekrar dikilmesidir. Dikişlerde kendiliğinden eriyen ip kullanıldığı için dikişleri aldırmaya gerek yoktur. Lokal anestezi altında yapılan operasyon 30 dakika ile 2 saat arasında değişmektedir. Kepçe kulak ameliyat sonrası hasta aynı gün taburcu edilir.

Kulak estetiği sonrasında ise hasta ilk üç gün sargı kullanacaktır. Sargılar alındığında kulağı dış etkilerden korumak için sporcuların kullandığı alın bandı kullanılmalıdır. 3 ile 5 gün arasında hasta günlük hayatına kolaylıkla dönebilir. Duş almaya 4. ya da 5. gün başlanmalıdır.  Ameliyat sonrası gelişebilecek şişlikler bu süre içinde geçmiş olacaktır. Yaklaşık 20 gün sonra kulağın yeni şekli oturmuş olacaktır. Ameliyat sonrası ilk 3 ay kulak darbelerden mutlaka korunmalıdır.

İple Kepçe Kulak Estetiği Tekniği

Kulak ameliyatında amaç yüze uygun bir kulak yapısı oluşturmaktır.

Lokal anestezi ile gerçekleştirilen bu estetik müdahale cerrahi operasyona gerek kalmadan gerçekleştirilir. Kulak derisinde kesik açılmaz. Bir iğne yardımıyla kulak derisi altına yerleştirilen tırtıklı ip ile kulak geri doğru çekilir. Bu işlem hastanın onayı ile tamamlanır. Tırtıklı ipten dolayı çekilen kulak yerine sabitlenir.

Yaklaşık 30 dakika süren müdahale sonrası hasta 1 gün sonra günlük hayatına kaldığı yerden devam edebilir. İple kulak estetiğinin en büyük avantajı da budur. Şişlik ve morarma beklenmez. 3. gün sonunda hasta banyo yapabilir. Bu yöntem kulak kıkırdak yapısı çok fazla öne doğru ise kullanılmaz, bu durumda ameliyat daha iyi sonuç verecektir. Hastanın kulaklarını bir süre dış darbelerden koruması gerektiği unutulmamalıdır.


Kepçe kulak operasyonları kulak gelişiminin tamamlandığı 6. yaştan sonra yapılabilmektedir. Okul öncesi estetik sorunun çözülmesi çocuğun psikolojik gelişiminde önemli faydası olacaktır. Bu dönemin haricinde her yaş grubunda ilerleyen yaşlarda da yapılabilmektedir.

Kepçe Kulak Estetiğinde Merak Edilenler

Kepçe kulak estetiği ameliyatı hangi yaşta yapılabilir?

Altıncı yaştan sonra tüm yaş gruplarına kepçe kulak ameliyatı yapılabilmektedir.

Kepçe kulak ameliyatı mı yoksa iple asma yöntemi mi tercih edilmeli?

Eğer kulak öne doğru çok gelmişse ameliyat önerilir. Kıkırdak yapının öne bakışı az ise ip yöntemi uygundur.

Kepçe kulak ameliyatından sonra iz kalıyor mu?

Ameliyatta kulak arkasında kesi yapılacağı için görünürde hiçbir iz kalmaz. Çok az kalan iz ise zamanla deri rengini alıp kaybolacaktır.

Kulak estetiği riskli bir ameliyat mıdır?

Bu cerrahi müdahale hiçbir risk içermez.

Kepçe kulak estetiği ameliyatı ağrılı mıdır?

Ameliyat sonrası oluşacak ağrı ve sızı bir ağrı kesici ile giderilebilir.

Ameliyat sonrası günlük hayatıma ne zaman dönebilirim?

İple yapılan kepçe kulak estetiği operasyonundan 1 gün, ameliyat yönteminde ise 3 ile 5 gün sonra normal hayatınıza dönebilirsiniz. Ancak kulak bölgesinin dış darbelerden korunması gerektiği unutulmamalıdır.

Kepçe kulak estetiği ameliyatının fiyatları nekadardır?

Yapılacak müdahale ve tekniğe göre maliyetlerin değişiklik göstereceğinden. Muayene sonrası belirlenebilir.

@hlctipmerkezi
Takip Et
Özel Ankara HLC Plastik, Rekonstrüktif ve Cerrahi Merkezi
  • 468 gönderi
  • 4.675 takipçi
  • 381 takip