Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe kulak estetiği, kulak yapısındaki şekil bozuklukları ve kafa yapısındaki açıklıkları düzeltir.Doğuştan gelen kepçe kulaklık, kıkırdak dokusunun öne bakar biçimde gelişmesi ile oluşur. Kimi zaman tek taraflı kepçe kulaklık da görülmektedir. Özellikle çocukluk ve gençlik dönemlerinde alay konusu olması kimi kişilerde ciddi psikolojik sorunlara neden olur. Kepçe kulak estetiği (Otoplasti) operasyonu ile bu estetik problem kolaylıkla giderilebilmektedir.

 

Kepçe kulak estetik operasyonlarında iki yaklaşım vardır.

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kulağın arka tarafında açılan yaklaşık 3 cm’lik kesi yoluyla kulak kıkırdağı istenilen şekil verilir ve kalıcı dikişler ile pozisyonu sabitlenir. Ameliyatın son aşaması kesinin tekrar dikilmesidir. Dikişlerde kendiliğinden eriyen ip kullanıldığı için dikişleri aldırmaya gerek yoktur. Lokal anestezi altında yapılan operasyon 30 dakika ile 2 saat arasında değişmektedir. Ameliyat sonrası hasta aynı gün taburcu edilir.

Kepçe kulak ameliyatı (otoplasti) ile kulaklardaki asimetrik sorunlarda giderilmektedir.Hasta ilk üç gün sargı kullanacaktır. Sargılar alındığında kulağı dış etkilerden koruman için sporcuların kullandığı alın bandı kullanılmalıdır. 3 ila 5 gün arasında hasta günlük hayat rutinine kolaylıkla dönebilir. Duş almaya 4. yada 5. Gün başlanmalıdır.  Ameliyat sonrası gelişe bilecek şişlikler bu süre içinde geçmiş olacaktır. Yaklaşık 20 gün sonra kulağın yeni şekli oturmuş olacaktır. Ameliyat sonrası ilk 3 ay kulak darbelerden mutlaka korunmalıdır.

İple Kepçe Kulak Estetiği

Lokal anestezi ile gerçekleştirilen bu estetik müdahale cerrahi operasyona gerek kalmadan gerçekleştirilir. Kulak derisinde kesik açılmaz. Bir iğne yardımıyla kulak derisi altına yerleştirilen tırtıklı ip ile kulak geri doğru çekilir. Bu işlem hastanın onayı ile tamamlanır. Tırtıklı ipten dolayı çekilen kulak yerine sabitlenir.

Kulak ameliyatında amaç yüze uygun bir kulak yapısı oluşturmaktır.Yaklaşık 30 dakika süren müdahale sonrası hasta 1 gün sonra günlük hayatına kaldığı yerden devam edebilir ki yöntemin en büyük avantajı da budur. Şişlik ve morarma beklenmez. 3. Gün sonunda hasta banyo yapabilir. Bu yöntem kulak kıkırdak yapı çok fazla öne doğru ise kullanılmaz, bu durumda ameliyat daha iyi sonuç verecektir. Hastanın kulaklarını bir süre dış darbelerden koruması gerektiği unutulmamalıdır.

Kepçe kulak operasyonları kulak gelişiminin tamamlandığı 6. Yaştan sonra yapılabilmektedir. Okul öncesi estetik sorunun çözülmesi çocuğun psikolojik gelişiminde önemli faydası olacaktır. Bu dönemin haricinde her yaş grubunda ilerleyen yaşlarda da yapılabilmektedir.

Kepçe Kulak Estetiği Merak Edilenler

Kepçe kulak müdahalesi hangi yaşta yapılır?

  • Altıncı yaştan sonra tüm yaş grubunda yapılabilmektedir.

Ameliyat mı? İp Yöntemi mi?

  • Eğer kulak önde doğru çok gelmişse ameliyat önerilir. Kıkırdak yapının öne bakışı az ise İp yöntemi uygundur.

Ameliyat yönteminde iz kalır mı?

  • Ameliyatta kulak arkasında kesi yapılacağı için görünürde hiçbir iz kalmaz. Çok az kalan iz ise zamanla deri rengini alıp kaybolacaktır.

Riskli bir ameliyat mıdır?

  • Bu cerrahi müdahale hiçbir risk içermez.

Ağrılı bir operasyon mudur?

  • Ameliyat sonrası oluşacak ağrı ve sızı basit bir ağrı kesici ile giderilebilir.

Günlük hayatıma ne zaman dönebilirim?

  • İp yöntemi sonrası 1 gün sonra, ameliyat yönteminde ise 3 ile 5 gündür. Ancak kulak bölgesinin dış darbelerden korunması gerektiği unutulmamalıdır.

Hlc Estetik Profile foto
@hlctipmerkezi
Özel
Ankara
HLC Plastik, Rekonstrüktif ve Cerrahi Merkezi
  • 376gönderi
  • 2.738 takipçi
  • 501takip