Burun Revizyonu

Burun revizyonu; daha önce burun estetiği ameliyatı geçirmiş hastalarda yapılan genel anlamıyla düzeltme operasyonlarına verilen isimdir.

Revizyon ameliyatının niteliği hastanın bir önceki estetik operasyonlarının sonuçlarından memnun kalmama nedenlerine bağlı olarak farklılıklar gösterir. Bunun sebepleri, burun ameliyatını gerçekleştiren doktorun yeterli deneyim ve birikime sahip olmaması, ilk ameliyat sonrası hastanın dikkat etmesi gererken hususlara uymaması (iyileşme süreci tamamlanmadan buruna alınan güçlü darbe vb) tam iyileşme süreci sonrası devam eden burun tıkanıkları, estetik operasyonun görsel sonuçlarından hastanın memnun kalmaması sayılabilir. Bu nedenle tekrar burun ameliyatı olarak bilinen burun revizyonu yapılır.

“Revizyon ameliyatları hastanın şikayetlerine göre farklılıklar gösterir. Bu nedenle kişiye özel bir planlama ile burun revizyonu yapılır.”

Burun revizyonu ameliyatı ilk burun ameliyatındaki düzensizliklerin giderilmesini sağlar.

Revizyon ameliyatları niteliğine göre 10 dakikadan birkaç saate kadar farklı sürelerde gerçekleştirilebilir. Ameliyatın öncesi, sonrası, içeriği ve yöntemi değişkenlik gösterir. İlk operasyon sonucunda duyulan memnuniyetsizlik, küçük bir rötuş ile (dolgu, törpüleme vb.) giderilebileceği gibi burun estiğinin ve fonksiyonel işleminin baştan ele alınmasına kadar değişkenlik gösterir. Özellikle bu tür komplike ikincil operasyonlar burun estetik ameliyatları arasında en zor olanlarıdır. Deneyimli bir plastik cerrah tarafından sorunların iyi analiz edilmesi gerekmektedir.

Estetik Burun Revizyonu Ameliyatı

Ciddi sorunlar yaşayan hastalar ikinci ameliyat için farklı bir operatör doktora başvurduğu için süreç en baştan ele alınır ve planlama yapılır. İlk operasyondaki başarısız uygulama sonrasında ikinci ameliyatta eğer gerekiyorsa revizyon sırasında kullanılmak üzere hastanın kaburga ve kulak bölgesinden kemik ve kıkırdak doku almak zorunda kalınabilir.  Cilt ve yumuşak dokulardaki kayıplar, yara izlerinin daha kalıcı olmasına sebep olabilir.

Bu nedenle öncelikle ilk operasyonlarda doğru doktor tercihi ve burun estetiği operasyonlarındaki hastanın istek ve talepleri ne kadar doğru değerlendirilirse bu tür kapsamlı ikincil operasyon riski çok aza indirgenir.

Tekrarlamak gerekirse; bu ameliyatlar hastadan hastaya göre değişkenlik gösterdiği için doktorunuzun ameliyatı planlama aşamasında size detaylı olarak bilgi vermesi gerekmektedir.

Burun Revizyonu Ameliyatı Sonrası

Burun revizyonu ameliyatı, ikinci burun ameliyatı olarak da bilinmektedir.

İlk estetik ameliyat sonrası geçen 12 ay sonunda hasta yeni burnunun estetik ve fonksiyonel olarak beklentilerini karşılamadığını fark ettiğinde öncelikle şikayetlerini netleştirmelidir. İlk operasyondaki memnuniyetsizliğin operasyondan mı yoksa hastanın iyileşme sürecinde yaptığı hatalardan mı kaynaklandığı çok önemlidir.

Çok küçük dokunuşlarla, 10 dakikada hatta narkoza gerek kalmadan düzeltilebilecek bir memnuniyetsizlik söz konusu ise bir önceki operasyonu gerçekleştiren doktora gitmek daha doğru olacaktır. Eğer doktorun deneyim ve becerisinden kaynaklı ciddi memnuniyetsizlikler varsa ikincil ameliyat için farklı bir operatör doktora danışmak gerekir. Doğru doktoru bulmak ve ikinci operasyondan beklentilerinizi makul tutmanız çok önemlidir.

Yukarıda belirtilen nedenlerle, operasyonun niteliği, iyileşme süreci hastalara göre değişkenlik gösterecektir.

Revizyon Burun Ameliyatı Planlaması

Revizyon burun ameliyatı öncesinde iyi bir planlama yapılmalıdır.

Burun revizyonu ameliyatının planlaması hastadan hastaya değişiklik gösterecektir. Hastaya özel yapılan planlama ile burun yapısındaki sorunlar giderilebilir.

Küçük dokunuşlarla giderilebilecek şikayetlerde doktorunuz fizyolojik yapınızı ve anatominizi tanıdığı zaman revizyon daha kolay ve rahat olacaktır. Bir saat içinde istediğiniz revizyon gerçekleştirilebilir.

Fonksiyonel ve estetik açıdan ciddi şikayetlerde çoğunlukla yeni bir doktor arayışına girildiği için öncelikle tecrübesinden ve yetkinliğinden emin olduğunuz bir doktor bulmak önemlidir.

Geniş çaplı burun revizyonu planlamasında tüm şikayetlerinizi eğer varsa ilk ameliyat sonrası iyileşme sürecinde yaptığınız hataları mutlaka doktorunuzla detaylı bir şekilde konuşmalısınız. Üçüncü bir revizyon şansınız olmayabilir. Bu nedenle özellikle estetik beklentileriniz de gerçekçi olun ve revizyon ameliyatı sonra doktorunuzun tüm talimatlarına harfiyen uymaya dikkat edin.

Burun Revizyonu Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

İlk ameliyattan sonra revizyona neden ihtiyaç duyarım?

İlk operasyonda doktorunuzun uygulama sırasında yapmış olabileceği hatalar ya da iyileşme sürecinde yapmamanız gereken şeyleri yaptığınızda ikincil operasyonlara ihtiyaç duyulur. Hastaların genellikle %60 ’ı hem estetik hem de fonksiyonel nedenlerle revizyon isterler. Diğer taraftan hastaların %20’si yalnızca estetik ve %20’si ise yalnızca fonksiyonel nedenlerle revizyon isterler.

Burun revizyonu için eski doktoruma mı yoksa yeni bir doktora mı gitmeliyim?

Eğer çok küçük bir revizyona ihtiyaç duyuyorsanız ilk operasyonu yapan doktora gitmenizde yarar vardır. Şikayetleriniz küçük revize ile giderilemeyecek boyutta ise alternatif doktorlara da görünmeniz faydalı olacaktır.

Bir türlü istediğim buruna neden sahip olamıyorum?

Öncelikle nefes alma şikayetleri dışında sadece estetik amaçlı ameliyat taleplerinizde gerçekçi olunuz. Yüz şeklinize, cilt kalınlığınıza, yaşınıza, yaşam biçiminize kadar birçok etken hayal ettiğiniz buruna sahip olmanızın önünde engel olabilir. Bu konuda sabırlı ve beklentilerinizi makul düzeyde tutmaya çalışınız. Unutmayınız ki doğal görünümlü bir buruna sahip olmanızı sağlayacak her operasyon başarılı operasyonlardandır. Bir önemli nokta da estetik operasyon sonrası doktorunuzun tavsiyelerine uymaktır. Örneğin iyileşme döneminde burnunuza alacağını sert bir darbe, solaryum kullanımı, denize girme ve buna benzer davranışlar tüm emekleri boşa çıkarabilir.

@hlctipmerkezi
Takip Et
Özel Ankara HLC Plastik, Rekonstrüktif ve Cerrahi Merkezi
  • 468 gönderi
  • 4.675 takipçi
  • 381 takip