Burun Revizyonu

Daha önce burun estetiği ameliyatı geçirmiş hastalarda yapılan genel anlamıyla düzeltme operasyonlarına verilen addır. Bu operasyonun niteliği hastanın bir önceki estetik operasyonların sonuçlarında memnun kalmama nedenlerine bağlı olarak farklılıklar gösterir. Bunun sebepleri, operasyonu gerçekleştiren doktorun yeterli deneyim ve birikime sahip olmaması, ilk ameliyat sonrası hastanın dikkat etmesi gererken hususlara uymaması (iyileşme süreci tamamlanmadan buruna alınan güçlü darbe vb), tam iyileşme süreci sonrası devam edem burun tıkanıkları, estetik operasyonun görsel sonuçlarından hastanın memnun kalmaması sayılabilir. Bu nedenle tekrar burun ameliyatı olarak bilinen burun revizyonu yapılır.

“Revizyon ameliyatları hastanın şikayetlerine göre farklılıklar gösterir. Bu nedenle kişiye özel bir planlama ile burun revizyonu yapılır.”

Burun Revizyonu Ameliyatı

Burun revizyonu ameliyatı ilk burun ameliyatındaki düzensizliklerin giderilmesini sağlar.Revizyon ameliyatları niteliğine göre 10 dk dan birkaç saate kadar farklı sürelerde gerçekleştirilir. Ameliyatın öncesi, sonrası, içeriği ve yöntemi değişkenlik gösterir. İlk operasyon sonucunda duyulan memnuniyetsizlik, küçük bir rötuş ile (dolgu, törpüleme vb.) giderilebileceği gibi burun estiğinin ve fonksiyonel işleminin baştan ele alınmasına kadar değişkenlik gösterir. Özellikle bu tür komplike ikincil operasyonlar burun estetik ameliyatların en zor olanlarıdır. Deneyimli bir plastik cerrah tarafından sorunların iyi analizi yapılması gerekir.

Ciddi sorunlar yaşayan hastalar ikinci ameliyat için farklı bir operatör doktora başvurduğu için süreç en baştan ele alınır ve planlama yapılır. İlk operasyondaki başarısız uygulama sonrasında ikinci ameliyatta eğer gerekiyorsa revizyon sırasında kullanılmak üzere hastanın kaburga ve kulak bölgesinden kemik ve kıkırdak doku almak zorunda kalınabilir.  Cilt ve yumuşak dokulardaki kayıplar, yarar izlerinin daha kalıcı olma riski mevcuttur.

Bu nedenle öncelikle ilk operasyonlarda doğru doktor tercihi ve burun estetiği operasyonlarındaki hastanın istek ve talepleri ne kadar doğru değerlendirilirse bu tür kapsamlı ikincil operasyon riski çok aza indirgenir.

Tekrarlamak gerekirse bu ameliyatlar hastadan hasta çok fazla değişkenlik içerdiği için doktorunuz ameliyatı planlama aşamasında detaylı olarak bilgilendirecektir.

Burun Revizyonu Ameliyatı Sonrası

Burun revizyonu ameliyatı, ikinci burun ameliyatı olarak da bilinmektedir.İlk estetik ameliyat sonrası geçen 12 ay sonunda hasta yeni burnun estetik ve fonksiyon olarak beklentilerin karşılamadığında öncelikle şikayetlerini netleştirmelidir. İlk operasyondaki memnuniyetsizliğin operasyondan mı yoksa hastanın iyileşme sürecinde yaptığı hatalardan mı? Kaynaklandığı çok önemlidir.

Çok küçük dokunuşlarla, 10 dakikada, hatta narkoza gerek kalmadan düzeltilebilecek bir memnuniyetsizlik söz konusu ise bir önceki operasyonu gerçekleştiren doktora gitmek daha doğru olacaktır. Eğer doktorun deneyim ve becerisinden kaynaklı ciddi memnuniyetsizlikler varsa ikincil ameliyat için farklı bir operatör doktora danışmak gerekir. Doğru doktoru bulmak ve ikinci operasyondan beklentilerinizi makul tutmanız çok önemlidir.

Yukarıda belirtilen nedenlerle, operasyonun niteliği, iyileşme süreci hastalara göre değişkenlik gösterecektir.

Revizyon burun ameliyatı planlaması

Revizyon burun ameliyatı öncesinde iyi bir planlama yapılmalıdır.Burun revizyonu ameliyatın planlaması hastadan hastaya değişkenlik gösterecektir. Hastaya özel yapılan planlama ile burun yapısındaki sorunlar giderilebilir.

Küçük dokunuşlarla giderilebilecek şikayetlerde doktorunuz fizyoloji ve anatominizi tanıdığı ve daha önce kurulan doktor-hasta ilişkisi nedeniyle revizyon daha kolay ve rahat olacaktır. Bir saat içinde istediğiniz revizyon gerçekleştirilebilir.

Fonksiyonel ve estetik açıdan ciddi şikayetlerde çoğunlukla yeni bir doktor arayışına girildiği için öncelikle tecrübesinden ve yetkinliğinden emin olduğunuz bir doktor bulmak öncelik taşır.

Geniş çaplı burun revizyonu planlamasında tüm şikayetlerinizi eğer varsa ilk ameliyat sonrası iyileşme sürecinde yaptığınız hataları mutlaka doktorunuzla detaylı bir şekilde konuşunuz. Üçüncü bir revizyon şansınız olmayabilir. Bu nedenle özellikle estetik beklentileriniz de gerçekçi olun ve revizyon ameliyatı sonra doktorunuz tüm talimatlarına harfiyen uyun.

Burun revizyonu ameliyatı hakkında merak edilenler

İlk ameliyattan sonra revizyona neden ihtiyaç duyarım?

  • İlk operasyonda doktorunuz uygulama sırasında yapmış olabileceği hatalar yada iyileşme sürecinde yapmamız gereken şeyleri yaptığınızda ikincil operasyonlara ihtiyaç duyulur. Hastalar genellikle %60’ı hem estetik hem de fonksiyonel nedenlerle revizyon isterler.Hastaların %20’si yalnız estetik %20’si ise yalnız fonksiyonel nedenlerle revizyon isterler.

Burun revizyonu için eski doktoruma mı yoksa yeni bir doktora mı gitmeliyim?

  • Eğer çok küçük bir revizyona ihtiyaç duyuyorsanız ilk operasyonu yapan doktora gitmenizde yarar vardır. Şikayetleriniz küçük revize ile giderilemeyecek boyutta ise alternatif doktorlara da görünmeniz faydalı olacaktır.

Bir türlü istediğim buruna neden sahip olamıyorum?

  • Öncelikle nefes alma şikayetleri dışında sadece estetik amaçlı estetik taleplerinizde gerçekçi olunuz. Yüz şeklinizde, cilt kalınlığınıza, yaşınızda yaşam biçiminiz kadar birçok etken hayal ettiğiniz buruna sahip olmanızı önünde engel olabilir. Bu konuda sabırlı ve beklentilerinizi makul düzeyde tutmaya çalışınız. Unutmayınız ki doğal görünümlü bir buruna sahip olmanızı sağlayacak her operasyon en başarılı operasyonlardır. Bir önemli nokta da estetik operasyon sonrası doktorunuzun tavsiyeleri uymaktır. Örneğin iyileşme döneminde burnunuza alacağını sert bir darbe, solaryum kullanım, denize girme vb davranışlar tüm emekleri boşa çıkarabilir.

Hlc Estetik Profile foto
@hlctipmerkezi
Özel
Ankara
HLC Plastik, Rekonstrüktif ve Cerrahi Merkezi
  • 376gönderi
  • 2.738 takipçi
  • 501takip