Bacak Estetiği

Bacaklarda görülen estetik bozukları, çarpık duruş, kalın bacak ya da ayak bileği, asimetrik duran bacaklar şeklinde genel olarak sınıflandırabilir. Çocukluk döneminde kötü beslenme, kalıtsal özellikler, hızlı kilo alıp verme, egzersiz eksikliği, yer çekimi ve egzersiz eksikliği bacak estetiğinin kaybedilmesinde temel nedenlerdir. Bacak estetiği tek başına uygulanabileceği gibi kalça, karın estetikleri de birlikte de uygulanmaktadır.

Bacak estetiği

Bacak estetiğinde eğer bacaklarda bulunan yağ dokusunun miktarı ve yayılımı dikkate alınarak inceltme, duruş bozuklukları düzeltilir. Yağ dokusu yeterli olmayan hastalarda silikon protez veya hastanın vücudunun farklı bölgelerinden alına yağlar ile dolgu yapılarak bu problemler giderilir. 70’li yıllarda başlayan bacak estetiğinde çok önemli yol kat edilmiştir.

Günümüzde hastanın şikayetlerinin niteliğine göre ameliyatlı ya da ameliyatsız bir çok yöntem kullanılmaktadır. Smooth Shape yöntemi bunlardan birisidir.

Bacak Estetiği Ameliyatı

Bacak estetiği ameliyatı ile bacak yapısındaki sorunlar giderilir.

Hastane ortamında genel anestezi altında gerçekleştirilen ameliyat sadece bacak bölgesinde uygulanacaksa 1 saat ile 3 saat arasında tamamlanmaktadır. Hastanın yağ dokusunun fazla olduğu bölgelerden yağ dokuları cerrahi yöntemi ile alınır. Eğer bacakta yağ eksikliği görünen bölge varsa hastanın vücudundan alınan yağlar özel bir işlemden geçirilerek bu bölgelere dolgu amaçlı kullanılır. Hastanın yağ oranı ve talebine göre bu boşluklar silikon protez ile istenilen şekli alacak biçimde doldurulur. Uyluk ve diz içlerinde, ayak bileklerinde de yağlar alınır. Yağ alımı ve dolgu işleminden sonra fazla deri söz konusu ise bu deriler alınır ve deri gerdirilerek dikilir.

Çarpık Bacak Estetiği

Çarpık bacak estetiği ile çöp bacak ve çarpık bacak sorunu giderilir.

Çarpık bacak sorunu, baldır kısmından ayak bileği bölgesine kadar olan bacaklardaki kemik eğriliği ya da deri altında yağ tabakasının yetersizliğinden kaynaklanabilir. Bu durum bacakların estetik görünümünü olumsuz etkilemektedir. Bacak estetiği uygulamalarından olan bacak protezleri, dolguları ve yağ enjeksiyonları ile bacaklardaki çarpıklık sorunu giderilebilmektedir.

Kalın Bacak Estetiği

Kalın bacak kemikleri, gelişmiş kas yapısı veya fazla yağ dokusu nedeniyle, olması gerekenden kalın duran bacaklar çok sık rastlanan estetik problemlerdir. Fazla yağ dokusuna sahip hastalarda diz altı ve ayak bileklerindeki yağlarda liposuction ile alınır. Gelişmiş kas yapısı nedeniyle sorun yaşayan hastalarda  veya cerrahi yöntem kullanılarak giderilir. Kalın kemik yapısına sahip hastalarda yapılan düzeltmeler sınırlı olabilmektedir. Müdahalenin niteliğine göre lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirilir.

Çöp Bacak Estetiği

Bacak estetiği uygulamalarından biri olan çöp bacak estetiği ile aşrı ince bacaklara sahip hastalardaki estetik sorun, genellikle silikon protezler aracılığı ile istenilen şekle getirilir. Endoskopi yardımıyla kaz dokusunun için yerleştirilen silikon protezler ile bacak çevresi 3-4 cm genişletilebilir. Hastanın vücudunun başka bir bölgesinden yağ alınabiliyorsa silikon protez yerine hastanın kendi yağları da dolgu malzemesi olarak kullanılabilir. Yağ enjeksiyonu yapılarak gerçekleştirilen bu yöntemin kalıcılık süresi 1 – 2 yıl kadar sürer.

Diz Kapağı Estetiği

Diz çevresi ve uyluk bölgelerindeki fazla yağlar, dizlerde kötü bir görüntüye ve kimi zaman çapraz bacak duruşuna neden olmaktadır. Diz Kapağı estetiğinde fazla yağlar liposuction yöntemiyle alınır. Oldukça basit ve iyileşme süreci hızlı ve ağrısız olan operasyon yaklaşık bir saat sürer.

Smooth Shape ile Ameliyatsız Bacak İnceltme

Bu uygulama bir cerrahi işlem değildir. Lazer yardımıyla deri altında bulunan yağlar eritilir. Eriyen yağlar diren açılmadan vücut tarafından doğal yollarla dışarıya atılır. Daha çok hafif yağlanma ve selülit problemlerine sahip hastalarda uygulanan bir yöntemdir. Günde 2-3 seans olarak toplan 8 seans sonrası bacaklarda gözle görünür sıkılaşma ve deride yumuşaklık hissedilecektir. Etkisini uzun süre korur.

@hlctipmerkezi
Takip Et
Özel Ankara HLC Plastik, Rekonstrüktif ve Cerrahi Merkezi
  • 547 gönderi
  • 8.458 takipçi
  • 8 takip