Çene Estetiği

Çene estetiği uygulamaları ile yüzün profilden daha güzel görünmesi sağlanır. Genellikle burun estetiği ile planlansa da tek başına da ele alınmaktadır. Çene estetiğinde, çene ucunun ileride veya geride durması, çene ucunun yüksekliği ile ilgili problemler giderilir.

Çene estetiği ile çene ucu uzatma ve çene törpüleme yapılır.

Çene estetiği uygulaması yapmak için ilk değerlendirilmesi gereken hususlar hastanın diş yapısının normal olması ve ağız kapanışında problem olmamasıdır. Çene ucundaki estetik soruna göre farklı yöntemler uygulanabilir. Çene ucu buruna göre geride ise uç bölgeye protez ile dolgu yapılır. Çene ucu burundan ileride ise özel yöntemlerle çene ucu törpüleme işlemi yapılır.

Çene Törpüleme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Profilden bakıldığında çene ucu burundan önde olan kişilerde uygulanan bir estetik müdahaledir. Genel anestezi uygulanarak gerçekleştirilir. Çene ucu özel medikal aletlerle daha önce hasta ile birlikte planlandığı miktarda törpülenir. 20 yaş üstü hastalarda uygulanan ameliyat 1,5 – 2 saat arasında sürer. Eğer uygulama ağzın içinde yapılırsa görünürde hiçbir iz kalmaz. Dış yüzeyden kesi ile yapılan yöntemde zamanla kaybolacak ya da çok az belli olacak iz kalabilir. Eğer iyileşme döneminde doktorun tavsiyeleri dinlenirse iz kalma ihtimali çok düşük olacaktır.

Çene törpüleme ameliyatı, çene yapısının burundan önde olduğu durumlarda yapılabilir.

Çene Estetiği Öncesi

Çene estetiği ameliyatları genellikle tek başlarına planlanmaz. Burun, yüz gerdirme operasyonları ile birlikte kombine edilir. Genel anestezi ile yapıldığı için her genel anestezi öncesi uygulanması gereken prosedür bu işlemde de geçerlidir. Gerekli kan tahlillerini yapılması zorunludur. Hasta 10 gün öncesinden kan sulandırıcı ilaç ve gıdalardan uzak durmalıdır. Sigara kullanıyorsa 2 – 3 hafta öncesinden bırakmalıdır. Hasta ameliyatın içeriğine göre hastanede kalabilir. Eğer çene ile birlikte yüz ya da burun estetiği yapılıyorsa ameliyat öncesi farklı tetkikler doktorunuz tarafından istenebilir.

Çene Estetiği Sonrası

Estetik müdahale eğer sadece çene ile kısıtlı ise hasta aynı gün taburcu edilir. Ameliyat sonrası hissedilecek ağrılar basit ağrı kesici tedavisi ile giderilir. Eğer burun ya da yüz ile birlikte ele alınmışsa hastanede kalması gerekecektir. Süre konusunda planlama aşamasında doktorunuz sizi bilgilendirmiş olacaktır. Hasta taburcu olduktan sonra 2 hafta istirahat etmelidir. Bu süre sonunda günlük hayatına dönebilir. Doktorunuzun size vereceği tavsiyelere uymanız iyileşme sürecini kısaltacaktır.

Çene Ucu Estetiği

Çene ucu estetiği, çene ucundaki düzensizliklerin giderilmesini sağlar.

Çene ucu profilden bakıldığında burun ucundan geride durur. Bu durumda çene ucuna dolgu yaparak istenilen profil görüntüsü elde edilir. Çene ucuna iğne ile uygulanan dolgu, çene ucunun istenilen hale gelmesini sağlar. Dolgu malzemesi kişinin özelliklerine göre belirlenir. Bu dolgu malzemelerinin Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olması şarttır. Bu operasyon anestezi istemese de hastanın talep etmesi durumunda lokal anestezi yapılabilir. 15 dakika gibi kısa bir sürede yapılan bu işlem sonucunda hasta aynı gün günlük hayatına devam edebilir.

Çene Estetiği Hakkında Merak Edilenler

Çene estetiği öncesinde operasyonun planlanması nasıl? 

Çene estetiği için operasyondan hastanın beklentileri değerlendirilmektedir. Yüz hatlarına uyumlu bir çene yapısı için sorunların analizi yapılarak ameliyat planlanır.

Çene estetiği ameliyatında iz oluyor mu? 

Ameliyat ağız içerisinden yapılması durumunda herhangi bir iz sorunu oluşmamaktadır.

Çene törpüleme ameliyatı ağrılı bir işlem midir? 

Çene estetiği uygulamalarında genel ve lokal anestezi işlemleri uygulanmaktadır. İşlem sırasında ağrı ve sızı söz konusu değildir. Hasta konforlu bir şekilde operasyonunu olur.

Çene yapısını genişletmek mümkün mü? 

Çene protezleri ve dolguları kullanılarak çene yapısında şekillendirme mümkündür.

Çene gerideyse nasıl bir operasyon yapılır? 

Çene gerideyse, ameliyatlı ve ameliyatsız çözüm yolları bulunmaktadır. Uzman doktor tarafından en ideal tedavi yöntemi belirlenecektir. Cerrahi operasyonda kemik yapısına müdahale edilerek çene uzatma yapılır.

@hlctipmerkezi
Takip Et
Özel Ankara HLC Plastik, Rekonstrüktif ve Cerrahi Merkezi
  • 547 gönderi
  • 8.458 takipçi
  • 8 takip