Saç Ekimi

Saç ekimi nedir?

Saç ekimi , saç nakli ya da cerrahi saç restorasyonu şeklinde adlandırılan yöntem ; verici alandaki sağlıklı saç köklerinin minimal mikro cerrahi yöntemlerle çıkartılarak alıcı bölgeye yerleştirilme işlemidir.

saç ekimi

Donör alanda var olan yüksek yoğunluk belli oranda ve fark edilmeyecek şekilde azaltılabilir.Elde edilen saç kökleri hastanın isteği ve doktorun önerileri ile belirlenen alıcı bölgeye yerleştirilir.

Dağıtımın amacı iyi ve estetik olarak doğal bir saçlanma elde etmek ve aynı zamanda  donör alanlarının fark edilir olmadan azaltılmasını sağlamak olmalıdır. Yeniden yerleştirilecek saç daimi ancak sınırlı bir kaynağa sahip donör alanından toplanır.

Cerrah operasyon sonrası dönemde  saç kaybı durumunda kullanılmak için üzere foliküllerini ekonomik olarak kullanmalıdır .

Nakledilmiş Saçın Ömrü Ne Kadardır?

Folikül üniteler donör alandan ; yani  anatomik olarak oksipital bölge olarak adlandırılan alandan toplanır . Başarılı bir toplama işlemi sonrasında foliküller dökülmenin olduğu alanlara yerleştirilir. Donör alan kelleşme sürecine karşı duyarsızdır ve daimi bir şekilde uzar. Nakledilmiş yani saç ekimi yapılmış olan herhangi bir foliküler ünite genetik olarak erkeklik hormonu (DHT (dihidrotestosteron)) dirençlidir ve ömür boyu uzamaya göre programlanmıştır.

Hangi Tür Saç Dökülmesi Tedavi Edilebilir?

Saç ektirme işleminde fue tekniği kullanılmaktadır.

Saç ekimi kadınlara ve erkeklere her iki cinse uygulanabilir .  Fakat her saç dökülmesinin saç nakli ile tedavisi yoktur. Cerrahi saç restorasyonu sadece bölgesel ve erkek tipi saç kaybı olan insanlara uygulanabilir (Androjenik saç dökülmesi ya da  androjenik alopesi).

Kadın tipi saç kaybı ( diffuz hair loss ya da androjenik olmayan saç kaybı) daha çok kadınlarda görülen, hormon bağımlı olmayan ,donör alan da dahil olmak üzere tüm saçlı bölgenin etkilendiği saç kaybı şeklidir. Bu durumda saç ekimi öncelikli bir tedavi şekli değildir.Bu hastaların bir uzman tarafından ayrıntılı bir muayeneden geçirilmesi ve laboratuvar tetkiklerinin incelenmesi gereklidir.

Saç dökülmesi öncesi durum operasyon sonrası tekrar elde edilebilir mi?

Saç ekimi işleminde ense ve yanlardan alınan kıl kökleri seyrek alanlara nakil edilir.

Toplanabilecek DHT duyarsız foliküler ünitelerin donör alanda sınırlı bulunmaktadır.  Bu nedenle bu alandan toplanacak donör köklerin ekonomik kullanılması ve estetik dağıtımı oldukça önem kazanmaktadır. Hastaların çoğunda nihai sonuç sadece yüksek yoğunluklu olur ise iyi bir etki bırakır. İyi ve gerçekçi bir planlama, devam eden saç dökülmesinin durdurulması çok önemli etkenlerdir. Gerçekçi beklentiler ve  kişisel tatmin kendine güven duygusunun yenilenmesi için çok önemlidir.

Saç Ekimi Operasyonu Ağrılı mıdır?

Saç ektirme

Cerrahi işlem sedasyon ve lokal anestezi etkisi altında yapıldığı için tüm operasyon süresince hasta ağrı hissetmez . Önce sedasyon daha sonra donör alana lokal anestezi uygulanıp ve ekstraksiyon işlemi gerçekleştirilerek sonrasında ise benzer bir  prosedür ile alıcı alana uygulanacaktır. Bu uygulamalar sonrasında hasta ağrı hissi duymayacak , konforlu bir şekilde müzik dinleyebilecek, film izleyebilecek veya sohbet edebilecektir. Saç ekimi işlemi bittikten sonra bazı hastalar hafif ağrı hissedebilir fakat bu durum genellikle ilaç ile sınırlandırılabilir. Ankara’da saç ekimi ve tedavileri hakkında bilgi edinmek ve sorularınıza yanıtlar bulmak için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

@hlctipmerkezi
Takip Et
Özel Ankara HLC Plastik, Rekonstrüktif ve Cerrahi Merkezi
  • 547 gönderi
  • 8.458 takipçi
  • 8 takip