Botoks

Botoks kırışıklıkları gidermek için kas salınımı durdurmasıyla her yaşta, ciltteki çizgi ve kırışıklardan kurtulmak için uygulanır. Genellikle tek başına küçük ve orta seviyedeki kırışıklıkları gidermek ve çizgilenme oluşumlarını durdurmak adına tüm dünyada estetik alanında uzman doktorlar tarafından yaygınca uygulanmaktadır .

Clostridium Botulinum isimli bakteri türünden elde edilen toksin, botoksun etken maddesidir. Kırışıklara uygulandığında alandaki sinir uçlarından kaslara sinyal aktarımını önlemekte ve kasları geçici felce uğratarak var olan kırışıkları gidermekte ve yeni kırışıklıkların oluşmasını önleyebilmektedir . Laboratuvar ortamında üretilen bu madde, aynı zamanda tedavilerde (nörolojik hastalıklar, kas hastalıkları, göz hastalıkları) de düşük dozlarda kullanılmaktadır.

Botoks Uygulamaları

Botoks ile kırışık ve çizgiler geçici olarak giderilir.

Özellikle burun, dudak kenarı, çene ucu, göz çevresi ve alın bölgelerinde kaş çatmaya bağlı meydana gelmiş kırışıklıkların giderilmesinde botoks uygulama süresi kısa ve hızlı sonuç vermesi gibi avantajları nedeni ile sıklıkla tercih edilmektedir. 80’li yıllarda ortaya çıkmış ve günümüze kadar çeşitli alanlarda tedavi amacıyla kullanılmaktadır.

Botoks Kullanım Alanları

  • Kırışıklık tedavisi
  • Aşırı terleme tedavisi (kol altları, el ve ayaklar gibi bölgelerde görülen aşırı terlemelerin tedavisinde uygulanabilir.)
  • Migren tedavisinde kullanılır.

Görüldüğü gibi botoks yalnızca estetik sektöründe değil sağlık amaçlı da kullanılmaktadır.

Gerek minimal çizgilenmeler de gerekse derinleşmemiş kırışıklıklardan hoşlanmayan kişilere uygulanabilir. Özellikle ciltteki belli bölgelerde yer alan kırışıklıkların düzeltilmesinde, terleme, diş sıkma ve migren gibi sorunların tedavisinde aktif olarak kullanılmaktadır. Yüzdeki kırışıklıkların miktarı bu uygulama ile giderilemeyecek kadar derinse yüz dolgusu uygulamaları uygulanabilir. Bu tercihi uzman doktorunuz belirleyecektir.

“Yıllar geçtikçe kullanım alanı genişleyen botoks, son yıllarda terleme tedavisinde de kullanılmaya başlanmıştır.”

Botoks Nasıl Uygulanır?

botox toksini ile kırışlıklıklar giderilmektedir.

Çizgilenmiş bölgenin analizi yapılarak başlayan işlem konunun uzmanı doktorlar tarafından yapılabilir. Uygun şartlarda uygulandığında herhangi bir yan etki gözlenmemiştir.

Anatomi ve kas yapısı bilgisi gerektirir, ehli olmayan klinik ortamından uzak yerlerde yapılması durumunda olumsuz sonuçlara neden olabilmektedir. İşlem yapılacak alana lokal anestezik etkiye sahip krem sürülerek başlanır. Daha sonra uygun dozda botoks (Clostridium Botillunum toksini) cilt altına minimal enjektörler ile verilerek işlem sonlandırılır .

Botoksun Etki Süresi

Ne Kadar Sürede Etki Eder? Botoks yani botilinum Ekzotoksin’in uygulamadan sonraki etki süresi değişiklik gösteriyor. Ama en önemli tarafı cerrahi işlem gerektirmeden enjekte edilerek uygulanabilir olmasıdır. Genel olarak 4 ile 6 ay arasında etkisini gösterdiği biliniyor. Bu sürelerden sonra yenilemek gerekebilir.Kişiye göre değişmekle birlikte birkaç uygulamadan sonra kalıcı etki oluşabilir. Uygulamalarında küçük enjeksiyon araçları kullanılır. Kırışıklık olan bölgeye bu iğnelerle ilaç verilir ve bir hafta içinde etki göstermeye başlar. Yapılan işlemlerden sonra mevcut bölgedeki kırışıklığa sebep olan kas hareketlerinin durduğu gözlenir. Bu da kırışıklıkların azalmasında etkilidir. İşlemin süresi oldukça kısadır. Yaklaşık on dakikalık bir süre içerisinde tamamlanır.

“Yüzdeki kırışık ve çizgilerin giderilmesinde yardımcı olan botoks işlemi ile daha dinamik ve genç bir yüz görünümüne sahip olunabilir.”

Botoksun sağlığa herhangi bir zararı var mıdır?

Cilde herhangi bir zararı olup olmayacağı konusunda kişilerin çeşitli endişeleri olabiliyor. Genel olarak kırışıklığa sebep olan kasların hareketlerinin durdurulması amaçlanıyor. Bu durumun kaslara zarar verip vermeyeceği merak ediliyor. Uygulamanın yapıldığı kasların fonksiyonları geçici olarak kaybolmaktadır ve bu kasların fonksiyonlarının kaybolması cilde herhangi bir zarar vermemektedir. Ek olarak var olan kırışıklıklar kaybolmaktadır. Bu nedenle uygulama sonrasında kas deformasyonu gibi bir sorun yaşanmayacaktır.

Herhangi bir zarara sebep olmadığından uygulama güvenle yapılabilir. Hatta sanıldığı gibi botokslu kişiler yüz mimiklerini tamamen kaybetmezler çünkü kaslarda geçici felç durumu oluşur ve yaklaşık 4 – 6 ay gibi sürede kaslar hareket yeteneklerini tekrar kazanmaya başlarlar.  Hatta düşük dozlarda uygulanırsa mimikler de korunabilir. Bu sebeple botoks uygulamasının cilde herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Ne zaman yapılır?

Yüzde meydana gelen kırışıklara erken dönemlerde uygulanması durumunda kırışıklıkların oluşumu önlenebilmektedir. Ancak kırışık ve çizgilenmeler oluşmuş olması işleme geç kalındığı anlamını gelmez. Kırışıklara uygulanan botoks ile cilt yenileme yapılabilir.

Botoks Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

Botoks, cerrahi bir yöntem olmadığından avantajlıdır. Yalnızca iğne ile enjekte edildiğinden kolay uygulama yöntemi nedeniyle son yıllarda tüm dünyada tercih edilmektedir. İşlem süresi kısadır . Uygulanma oranı gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Botoks yaptıran kişiler sosyal hayata ara vermeden devam edebilir. Herhangi bir engelleyici durum söz konusu değildir.

Kişilerin iş ve sosyal hayatını kısıtlamaması buna ek olarak başarı oranı yüksek olduğundan son yıllarda oldukça ilgi gören bir uygulamadır. Toplumda genel olarak kırışıklık tedavisi yöntemi olarak bilinse de farklı alanlarda da kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır.

“Düzenli olarak yapılan botoks işlemi ile oluşabilecek kırışık ve çizgilerin önüne geçmekte etikli olacağı bilinmektedir “

Botoks Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

İşlem yapılabilmesi için yaş sınırı var mıdır?

18 – 60 yaşında olan ve kırışıklıklara, çizgilere sahip herkese rahatlıkla yapılabilir . Genel olarak 30’lu yaşlarda botoks işlemi önerilirken, erken yaşlarda da kırışıkların başlaması durumunda yapılabilmektedir. Bu sayede kırışıkların oluşması önlenmektir.

Botoks etkisi geçince ne oluyor?

Etkisi geçmesi halince eski görünümüne dönmektedir. Herhangi bir olumsuz görüntü oluşmaz. Ancak düzenli periyotlarda uygulanması durumunda etki süresinin artığı gözlenmektedir.

Botoks ne zamana kadar etki eder?

17-26 hafta kadar etki edebilir. Bu süre zarfı kişiden kişiye değişmektedir.

Uygulama sonrasında nelere dikkat etmeliyim?

İşlem sonrasında operasyon yapılan bölgeye gün içinde temas edilmemelidir. Ayrıca işlemin uygulandığı gün yüz üstü yatılmaması ve herhangi bir darbeye karşı işlemin uygulandığı bölgenin korunması gerekmektedir. Özellikle kan sulandırıcı ilaçların kullanılmaması önerilmektedir. Ve hamam, sauna vb. sıcak ortamlardan işlem sonrasında uzak durulması gerekmektedir

İşlem sırasında yada daha sonra ağrı olur mu?

Botoks yapılırken minimal enjekteler kullanılacağı için küçük bir batma dışından bir ağrı gözlenmez. Sonrasında da genellikle bir açı gözlenmemektedir.

Kimler Yaptırabilir? Yaş sınırı varmıdır?

Cilt kırışıklıkları olan herkes yada (terleleme, migren, diş sıkma) diğer tedavilere ihtiyacı olan, işlem için bir engeli olmayan herkese uygulanabilir. 18 yaşından küçüklerde ise diğer işlemlerde olduğu gibi aile izni gereklidir.

Botoksun fiyatları nasıl belirlenir? maliyeti nedir?

Ankara botoks fiyatları genellikle uygulamada kullanılacak doz, kırışıklık miktarı ve tatbik alanlarına göre değişiklik gösterecektir.

@hlctipmerkezi
Takip Et
Özel Ankara HLC Plastik, Rekonstrüktif ve Cerrahi Merkezi
  • 468 gönderi
  • 4.675 takipçi
  • 381 takip