Burun Tıkanıklığı Ameliyatı

Burun yapısında bulunan çeşitli problemler kronik burun tıkanıklığına sebep olmaktadır. Burun kemiğimdeki eğrilikler, burun eti şişlikleri, burun içinde olmaması kitleler anatomik sebeplerdir. Hava kirliliği, sigara kullanımı hatta kapalı ortamlardaki kalitesiz havanın solunması gibi çevre ve alışkanlıklar da kronik burun tıkanıklığına neden olmaktadır.

Burun tıkanıklığı kemik egriliği ve burun etinden kaynaklanabilir. Bu durumda burun tıkanıklığı ameliyatı yapılır.Burun tıkanıklığı kalitesini uykuya, baş ağrılarına, tat ve koku olma duyularının körelmesine neden olmaktadır. Burundan rahat nefes alamayan hastalar ağızlarında nefes almak zorunda kalırlar bu da solunum yolu enfeksiyonlarının daha sık görülmesine neden olur. Bu operasyon ile aynı anda burun estetiği ameliyatı beraber planlanarak da estetik kusurlarda var ise beraber giderilebilir.

 

 

Hayat kalitesini oldukça düşüren bu durum burun ameliyatı ile kolayca giderilmektedir. Burun tıkanıklığı giderilirken aynı zamanda estetik görünüm sorunu da aynı operasyonda giderilmektedir.

Burun Tıkanıklığı Operasyonu

Burun tıkanıklığı ameliyatı ile daha rahat nefes alma sağlanmaktadır.Öncelikle tetkiklerle burun tıkanıklığının nedeni ortaya çıkarılır. Eğer kemik eğriliği söz konusu ise operasyon kemiklerin kırılarak tekrar düzgün bir forma gerilmesiyle sorun giderilir, eğer sorun kıkırdak yapıdaki bir sorun ise valv cerrahisi ile sorun yaratan kıkırdak yapı tekrar biçimlendirilir, burundaki bir kitle mevcut ise kitlenin alımı ile sorun çözülür. Ameliyatın yöntemi tamamen sorunun kaynağı ile ilgilidir.

Anestezi türü: Burun ameliyatları genellikle genel anestezi uygulanarak gerçekleştirilir. İyileşme süreci operasyonun niteliğine göre değişir. Ön tekiklerle doktorunuz nasıl bir ameliyat yapılacağı, ameliyat öncesi ve sonrası yapmanız gerekenler hakkında sizleri detaylı bir şekilde bilgilendirecektir.

Burun tıkanıklığı ameliyatı  sonrası : Ameliyat sonrası ani sıcaklık değişimlerine dikkat edilmelidir. Ani ısı değişimleri burun dokularına zarar verebilmektedir. Eğer sigar kullanımı varsa tam iyileşme yaşanana kadar kesilmelidir. Tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi sigara kullanımı iyileşme sürecini yavaşlatır. Burun içi dokusunu tahriş ettiği için burun ameliyatı sonrası içilmemesi çok daha fazla önem kazanır. Ameliyat sorası burun kuruluğunun önlenmesi gerekir. Burun sümkürerek değil solüsyon yada spreylerle nemlendirilip temizlenmelidir.

Burun tıkanıklığı ameliyatı riskleri var mı? Burun tıkanıklığı ameliyatları riskli cerrahi operasyonlarından biri değildir. Ameliyat öncesi doktorunuzu yapacağı tetkikler sonucu onay verilmesi durumunda 17 yaşından büyük tüm sağlıklı bireyler ameliyat olabilir. Anestezi altında gerçekleştirilen tüm operasyonlarda olan riskler burun tıkanıklığı ameliyatlarında da bulunmaktadır. Bu riskler operasyon öncesi yapılacak kan tahlillerin ile minimuma indirgenir.


Hlc Estetik Profile foto
@hlctipmerkezi
Özel
Ankara
HLC Plastik, Rekonstrüktif ve Cerrahi Merkezi
  • 376gönderi
  • 2.738 takipçi
  • 501takip