Göz Kapağı Estetiği

Yaşlanmanın yüzdeki en önemli belirtilerinden biri göz kapaklarındaki değişimlerdir. 30’lu yaşlarda başlar ve 50’li yaşlardan sonra deformasyonun hızı giderek artar. Sebepleri yaş, derinin cinsi, yer çekimi, uykusuzluk, yoğun çalışma temposu, kötü beslenme, sigara ve alkol tüketimi olarak sıralanabilir. Bu süreçte göz kapaklarındaki kas dokusu incelir, göz kapağında bulunan yağ dokusu şişer, derideki bolluk artar. Üst göz kapağı gözün üstüne doğru düşer ve şişme yaşanır. Alt göz kapağında ise yanaklardaki sarkmaya bağlı olarak şişme gözlenir. Bu durumda göz kapağı estetiği uygulanarak daha genç bir görünüm elde edilir.

“Göz kapağı estetiği ile göz kapaklarındaki düşüklük, kırışıklık ve sarkmalar cerrahi olarak giderilmektedir.”

Göz kapağındaki sorunlar genellikle estetik bir problem gibi görünse de ilerlemiş deformasyonların gözde çeşitli problemlere de neden olabileceği unutulmamalıdır. Böylece daha genç bir görünüm ve gözlerdeki ifadenin daha rahat açığa çıkması sağlanır.

Göz kapağı estetik operasyonları ile 15 yıl öncesine geri dönmek mümkün olabilmektedir.”

Üst Göz Kapağı Ameliyatı (Blefaroplasti)

Eğer hasta sadece üst göz kapağı için estetik müdahaleye ihtiyaç duyuyorsa lokal anestezi ile maksimum bir saat süren bir ameliyatla bu sorun giderilebilir.

Göz kapağı ameliyatı, üst göz kapaklarındaki düşüklükleri gidermektedir.

Hastanın göz kapağında istenen şekli elde edebilecek biçimde kalemle çizim yapılır. Yapılan estetik kesiler sayesinde fazla deri ve kas çıkarılır. Eğer yağ dokusunda bir artış söz konusu ise aynı ameliyat esnasında yağ dokusu da gerektiği kadar alınarak ameliyat tamamlanmış olur. Üst göz kapağı ameliyatı ağrısız bir müdahaledir. Operasyon tamamlandığında görmeyi engellemeyecek şekilde bantlanır.

Üst göz kapağı estetiği sonrası: Soğuk baskı uygulaması ödem oluşmasını en aza indirecektir. İlk günlerde artarak şişme ve morluk görülmesi gayet normaldir ve bir iki hafta içinde tamamen yok olur.  Dik yatma ile şişlik azaltılabilir. Doktorunuzu size vereceği krem morlukları kısa zamanda ortadan kaldıracaktır.

İlk dönemlerde batma, yanma hissi olabileceği gibi bu şikayetler basit ağrı kesicilerle ortadan rahatlıkla kaldırılabilir. Ameliyatı takip eden 5. gün gözdeki bantlar çıkarılır ve dikişler alınır. Tamamen iyileşme 6 haftayı bulacağı unutulmamalıdır. Ağır efor gerektiren aktivitelerden kaçınılmalıdır.

Alt Göz Kapağı Ameliyatı (Blefaroplasti)

Göz kapağı estetiği ameliyatı ile alt göz kapaklarındaki torbalanmalar ve sarkmalar giderilir.

Yanakta oluşan sarkma ile birlikte ele alındığı için genellikle yüzün orta kısmına yapılan estetik müdahalelerle sonuca ulaşılır. Bu nedenle genel anestezi altında gerçekleştirilir. Ameliyatın planlamasına göre yaklaşık 2 ile 4 saat arasında tamamlanır. Alt göz kapağının hemen altıdan yapılan kesi ile deri ve kas dokusu birlikte yukarı kaldırılır. Göz altı yağ dokusu çok fazla olmadığı hallerde yağ dokusuna müdahale edilmez, bu yağ dokusu göz çukurunda oluşacak çöküntünün dolmasını sağlayacaktır.

Alt göz kapağı estetiği sonrası: Ameliyat; alt göz kapağı ile birlikte yüzün hangi bölgesine müdahale edileceği ile ilgilidir. Ameliyatın planlama aşamasında doktorunuz sizi bilgilendirecektir. Ancak genel olarak risk içermeyen ve basit ağrılarla geçen kısa bir iyileşme süreci olduğunu söyleyebiliriz. Üst göz kapağı için uygulanan bantlama, krem kullanımı alt göz kapağı ameliyatları sonrası da uygulanmaktadır.

Göz Kapağı Estetiğinde Merak Ettikleriniz

Kimler göz kapağı ameliyatı olabilir?

Eğer genel anestezi kullanılarak bir operasyon yapılacak ise kan tahlillerinin mutlaka yapılmış olması gerekir. Eğer tahlillerde bir sorun yok ise doktorunuz ameliyata onay verecektir.

Ameliyat sonrası görmede problem yaşar mıyım? Hatta kör olur muyum?

Öncelikle ameliyatı gerçekleştirecek doktorun deneyimi çok önemlidir. Görme fonksiyonunda bozukluk beklenmez. Görme yetisinin kaybedilmesi ise çok çok nadir olan bir durumdur. Eğer ameliyat sırasında veya sonrasında gözde kanama olursa hemen müdahale edilir ve gözdeki kan dışarı atılarak sorun çözülmüş olur.

Yeni görünümüme ne zaman tam olarak kavuşurum?

Ameliyatın niteliğine göre değişkenlik gösterir. Eğer alt göz kapağı estetiği yüzün diğer bölgeleri ile birlikte uygulanmış ise süreç daha uzun olacaktı. 6 hafta ile 12 ay arasında kabaca bir süre verilebilir. Doktorunuz sizi bu konuda bilgilendirecektir.

Göz kapağının yeni görünümü kaç yıl sürer?

Yaş, cildin yapısı, yaşam biçimine (uykusuz kalma, sigara ve alkol tüketimi, kilo alımı) göre değişen sürelerde yeni görünüşünüzü koruyabilirsiniz. Doktorunuz ön muayene sonrasında sizi bilgilendirecektir. Ameliyat sonrası doktorunuzun tavsiyelerine uymanız en sağlıklı sonucu yakalamanızı sağlayacaktır.

Göz kapağı ameliyatı ne kadara yapılıyor? Özel ya da devlet sigortaları kapsamına giriyor mu?

Ameliyatın maliyeti içeriğine göre değişkenlik gösterir. Özel ya da devlet sigortalarının kapsamı dışındadır.

@hlctipmerkezi
Takip Et
Özel Ankara HLC Plastik, Rekonstrüktif ve Cerrahi Merkezi
  • 547 gönderi
  • 8.458 takipçi
  • 8 takip