Prp

PRP (Platelet Rich Plasma-Platelet), trombosit ve pıhtı hücresi açısından zenginleştirilmiş plazma işlemidir. Bu işlemde hastadan alınan kan (8 ila 20 cc) santrifüj işlemine tabi tutulur. Elde edilen plazma onarılması gereken bölgeye enjekte edilir.

Prp

Tedavide amaçlanan bozulmuş dokuların kendini onarma refleksini güçlendirmekte ve harekete geçirmektir. Uygulanan plazmada hastanın kendi kanı kullanıldığı için vücutta hiçbir yan etkiye neden olmaz. “PRP” uygulamasının en önemli avantajı ciltte sağlanan gençleşme sadece uygulandığı alanda değil derini büyük bölümünde görülmesidir.

Prp tedavisi nasıl uygulanır?

Prp tedavisinde diz eklem sorunları giderilmektedir.

“Platelet Rich Plasma” cerrahi bir uygulama değildir. Narkoz gerektirmez. Hasta seans sonrası günlük hayatına (doktorunun tavsiyeleri dikkat ederek) hemen dönebilir. Hastanın kendi kanından elde edilen plazma iğne ile uygulama bölgelerinin doku altına enjekte edilir.

Uygulama alanları oldukça geniştir. Yaşlılık ve güneş ışınların gibi etkenlerin deride meydan getirdiği izler, çatlaklar ve lekelerin giderilmesinde, saç dökülmesinde, diş implant uygulamalarında, estetik operasyonlar sonrası iyileşme sürecinin hızlandırılmasında kullanılır.

PRP Uygulamasının Avantajları 

“Platelet Rich Plasma” uygulaması hiçbir risk içermez, öncelikle plazma hastanın kendi kanından yapıldığı için herhangi bir alerjik yan etki göstermez. Uygulama esnasında ve sonrasında herhangi bir enfeksiyona neden olmaz.

Prp hangi tedavi yöntemlerinde kullanılmaktadır?

  • Cilt gençleştirme tedavisi
  • Cilt lekelerinin giderilmesi
  • Estetik operasyonlar sonrası iyileşme sürecini hızlandırmak
  • Eklem bölgelerindeki kireçlenmelerde
  • Diş implantı tedavilerinde

Prp Tedavisinde Merak Edilenler

Prp vücudun hangi bölgelerinde uygulanır?

Kök hücre tedavisi ile eklem ağrıları, cilt gençleştirme, saç mezoterapisi yapılmaktadır.

Boyun, yüz, dekolte bölgesi, ellerin üst bölgesi, bacak içleri, kollar ve saçlı derilerde cilt gençleştirme amacıyla uygulanmaktadır. Göz altı morlukları ve leke tedavisinde de etkilidir. Diz eklem bölgesinde ağrıların giderilmesinde de etkili bir şekilde kullanılmaktadır.

Prp’nin etkisini ne zaman görünür?

İlk uygulamadan hemen sonra etkileri görünmeye başlanır. 1 Kür 3-4 seanstan oluşur. Bir kür sonrası kalıcı etkiler görünmeye başlar. Genel olarak 20-25 gün ara verilerek 3 kür yapılması gerekir. “PRP” nin etkilerini korumak için 6 ya da 12 ayda bir tekrarlanmasında fayda vardır.

PRP tedavisinin yan etkileri var mı? 

“Platelet Rich Plasma” uygulamasının alerjik bir yan etkisi yoktur. Uygun ortamda ve yetkin kişiler tarafından uygulandığında enfeksiyon oluşması mümkün değildir.

Diğer cilt gençleştirme yöntemlerine göre avantajları nedir?

Cerrahi bir operasyon olmadığı için işlem kısa, ağrısızdır. İyileşme süreci yaşanmaz, hasta günlük hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Cilt altına enjekte edilen plazma hastanın kendi kanından elde edildiği için vücuda dışarıdan bir madde alınmamış olur. Deri dokusu kendi kendisini iyileştirir böylece herhangi yan etkinin görünmesi beklenmez.

Yaşlanmaya karşı geliştirilen en yeni uygulamalardan biri de cilt gençleştirme için Prp tekniği olarak karşınıza çıkmaktadır. Zamana meydan okumak, daima genç, canlı, kusursuz ve lekesiz bir cilde sahip olmak isteyenlerin son zamanlarda en çok tercih ettiği uygulamalardan biri olan yüz prp tedavisidir.

Prp İle Cilt Gençleştirme

Yüz prp

Prp, kişinin kendi kanının santrifüj işleminden geçtikten sonra yine kendi cildine enjekte edilmesi ile uygulanan bir yöntemdir. Bu uygulamanın santrifüj aşamasında kandaki trombositlerin yani plateletlerin yoğun bir şekilde bir arada toplanması sağlanmaktadır. Trombositler, cilt üzerindeki deformasyonları ve yaraları hızlıca iyileştiren bir etkiye sahiptir. Cildin yeniden yapılanmasına yardımcı olan Prp tedavisi, yaşlanma ile ortaya çıkan birçok sorunu ortadan kaldıran yeni bir uygulamadır.

Tedavi Nasıl Uygulanır?

Kan Alma Aşaması

PRP cilt gençleştirme tedavisi için kişiden 10cc kan alınır. Bu kan miktarı bir çay bardağının onda biri kadardır.

Santrifüj Aşaması

Kişiden alınan kan, santrifüj cihazına yerleştirilmekte, kanın platelet yönünden zengin kısmı açığa çıkarılmaktadır. Trombositlerin yoğun olduğu bu ayrıştırılmış kan, Prp için gerekli olan kısımdır.

Uygulama Aşaması

Trombosit yönünden zengin olan kan, küçük iğneler yardımı ile ciltteki problemleri bölümlere enjekte edilmektedir.

Uygulama Süresi

Prp için alınan kanın santrifüj aşaması yaklaşık 10 dakika sürmektedir. Buna ek olarak uygulama süresi de 15-20 dakika arasında değişmektedir.

Cilt Gençleştirme

Yüz prp tedavisi ile cilt gençleştirme ve kırışık, lekeler giderilir.

Prp, cildin geçleşmesini sağlamakta ve cilde eskisinden çok daha canlı, aynı zamanda dinamik bir görünüm kazandırmaktadır. Bunun yanı sıra yüz bölgesinde oluşmuş olan ince kırışıklıkların giderilmesinde de oldukça etkilidir. Sivilce izleri, sıkar izleri ve yara izleri gibi izlerin onarılmasında da oldukça etkili olan Prp, cildin nemliliğini de ciddi oranda arttırmaktadır.

Prp Kimlerde İşe Yarar?

Sağlıklı bireylerin tümünde işe yarayan bir yöntemdir. Sadece kanındaki trombosit sayısı az olan kişilerde işlem yeterince işe yaramamaktadır. Kandaki trombosit sayısının yükseklik seviyesi, uygulamanın işe yararlılık oranını da arttırmaktadır. Kanser hastası olan ya da geçmişinde kanser hastalığı tanısı bulunan kişilerde işlem uygulanmamaktadır. Kan sulandırıcı ilaç kullanan, kanamalı yarası olan kişilere de bu işlem uygulanmamaktadır.

Riskleri Var Mıdır?

Kişinin kanının zengin maddeler yönünden ayrıştırılması ile ortaya çıkan bir uygulamadır. İçerisinde yabancı madde ya da ilaç barındırmayan bu yöntemin herhangi bir riski ya da yan etkisi bulunmamaktadır.

İşlem Acı Verir Mi?

Prp işlemi acı veren bir uygulama değildir. Sızı ve benzeri durumların görülmesi normaldir ancak gerekli görüldüğü takdirde cilde analjezik krem uygulaması yapılabilmektedir.

Kaç Seans Sürmektedir?

Kesin bir seans sayısı vermek doğru değildir. Çünkü yaşa bağlı olarak cilt üzerindeki kırışıklıklar oluşmaya devam edecektir. Birkaç seanstan sonra yılda bir kez uygulanacak olan Prp tedavisi, her zaman güzel bir cilde sahip olmanızı sağlayacaktır.

Etkisi Ne Zaman Görülür?

Prp cilt gençleştirme, etkisini hemen gösteren bir uygulamadır. İlk seanstan itibaren etkisini göreceğiniz uygulama, 3 ve 4. seanslardan sonra ciltte ciddi değişimler yaşanmasını sağlamaktadır.

@hlctipmerkezi
Takip Et
Özel Ankara HLC Plastik, Rekonstrüktif ve Cerrahi Merkezi
  • 547 gönderi
  • 8.458 takipçi
  • 8 takip