Ben Aldırma

Ben, vücuda rengini veren melanosit hücrelerinin deride küme oluşturmasıyla oluşur. Tüm insanlarda vücudun farklı bölgelerinde bir çok ben vardır. Doğal bir oluşum olan benlerde şeklinde değişim, kanama görülüyorsa mutlaka gözlenmeli ve cilt doktoruna gösterilmelidir. Zararsız benler ben aldırma ameliyatı ile alınabilir.

Ben (Nevüs) Aldırma Ameliyatı

Ben aldırma

Deriden alınması istenen benin büyüklüğünün yaklaşık iki katı kesi yapılır. Ben tüm alt dokuları ile birlikte kökü temizlenerek alınır. Ardından kesi yeri dikilir. Lokal anestezi uygulanan operasyondan sonra hasta aynı gün taburcu edilir.

Doğuştan ve sonradan oluşabilecek benler genellikle estetik bir sorun oluşturmazlar. Ancak yüzde bulunan kimi benler gerek büyüklük gerekse yüz üzerinde bulunduğu konumuna bağlı olarak kişiyi oldukça rahatsız edebilir. Estetik sorun oluşturan benler gerek ameliyat gerekse lazer yöntemiyle sorunsuz bir şekilde alınır.

Ben aldırma ameliyatından sonra ilk dört gün pansuman uygulanır. Bu sürede ameliyat bölgesine su değdirilmemelidir. Dikiş bölgesinde hissedilen gerginlik normaldir. Dikişler bir yada iki hafta sonra aldırılır. Bu süre farkı benin alındığı bölgenin özelliğine bağlıdır. Dikiş bölgesi 3-4 hafta sonra tamamen yeni şeklini alacaktır. Bu dönemden sonra doktorunuz tavsiye edeceği özel jel ve kremleri uygulamak ameliyat izini minimumda tutmak ve çukurlaşma riskini azaltmak için çok faydalı olacaktır.

Lazerle Ben Aldırma Operasyonu

Ben aldırma ameliyatı ile iyi huylu ve kökü derin olmayan benler kolayca alınır.

Lazer uygulaması, iyi huylu ve kökü derin olmayan benlerde gerçekleştirilir. Lokal anestezi altında gerçekleştirilen cerrahi yöntemlerin kullanılmaz. Bu nedenle hiçbir iz bırakmaz.

Hızlı ve etkili bir uygulamadır. Tek seansta birden fazla beni aldırmak mümkündür. Seans sonrası yüzde geçici bir kızarma olması çok doğaldır. Bu kızarıklık gittikçe azalarak 1 ile 6 ay içinde tamamen ortadan kaybolur. İyileşme sürecinin uzunluğunda kaç benin alındığı ve alındığı derinin yapısı belirleyici olur.

Ben Aldırma Estetiğinde Sıkça Sorulanlar

Ben aldırmak tehlikeli mi?

Ameliyat için başvuran hastaların benleri detaylı biri muayeneden geçirildikten sonra ameliyat kararı alınır. Halk arasında çok yaygın olan bene dokunulduğunda kansere dönüştüğü, ben alınırsa kanser olunacağı gibi yanlış inançlar çok yayındır. Bu düşüncenin hiçbir tıbbi gerçekliği yoktur. Hatta ilerleyen dönemlerde kansere dönüşebileceği benin alınması zarardan çok fayda sağlar.

Ben aldırma zararlı mı?

Ben aldırmanın kansere neden olduğuna dair hiçbir tıbbi veri yoktur. İleride kansere dönüşebileceği düşünülen benlerin alınması bu riski ortadan kaldıracak mıdır?

Ben (Nevüs) aldırma ameliyatında izi kalır mı?

Her cerrahi müdahalede olduğu gibi cilt, yaş ve genetik özelliklere bağlı olarak çok az miktarda iz kalabilir. Lazer uygulamasında herhangi bir iz kalmaz.

Ben aldırma yönteminde lazer mi? Ameliyat mı?

Benin türüne göre doktorunuzun vereceği bir karardır. Derin köke sahip benlerde lazer yöntemi uygulanmaz.

@hlctipmerkezi
Takip Et
Özel Ankara HLC Plastik, Rekonstrüktif ve Cerrahi Merkezi
  • 547 gönderi
  • 8.458 takipçi
  • 8 takip