Selülit Tedavisi

Selülit, cildin bağ dokusunda oluşan halk arasında portakal görünüm denen hali alan deri dokusudur. Kadınların % 90’ında görülür. Selülit oluşma nedenleri; Kalıtsal nedenler, hormonal ve kan dolaşımı bozuklukları, bağ dokusunda görünene zayıflama, psikolojik nedenler, sağlıksız beslenme ( yoğun kahve, kola ve alkol tüketimi gibi) ve spor yapmamak olarak sıralanabilir. Genellikle basen, karın, popo, kalça, sırt, kollar ve üst bacak bölgesinde görülür. Bu durumların giderilmesi adına selülit tedavisi uygulanmaktadır.

Selülit Tedavisi Smooth Shape

Selülit tedavisi

Lazer ışınları ve vakumlama ile uygulanan ameliyatsız bir uygulamadır. Lazer, infrared ışık, vakum ve masaj işlemlerinin aynı cihazla, birlikte uygulanması ile cilt altı yağları azalır, cilt pürüzsüz bir hal alır ve cilt sıkılaşır. Etkisi 6 ile 12 ay görülür. Smooth shape yöntemi yılda 1 yada 2 defa kısa ve acısız seanslar sürdürüldüğünde yaşam boyu selülit problemi yaşanmaz.

Smooth shape seansları uygulama yapılacak bölgenin niteliğine ve çokluğuna göre değişkenlik gösterir. Ortalama 8 ile 12 seans öngörülür. Haftada 2 seans ile 4-6 hafta yapılabileceği ara vermeden her gün olmak koşulu ile 8 gün gibi kısa bir sürede de tamamlanabilir.

Farklı fonksiyonlara sahip ilaçların birlikte ya da tek olarak kullanılarak uygulanan tedavi yöntemidir. Lipolitik ( yağ yakıcı), Fibrolitik , Şişlik giderici, dolaşım destekleyici cilt düzeltici ilaçlar genellikle kombine edilerek kullanılır. Lokal anestezi altında gerçekleştirilen işlemde önce deri sterile edilir ve ilaç karışımı mezoterapi iğneleri ile deri altına enjekte edilir. Bir seans yaklaşık 30-45 dk arası sürer. Minimum 10 seans yapılmalıdır. 20-25 seansa kadar sayı artabilir. Ağrısız bir estetik uygulamadır. Kimi hastalarda uygulama alanlarında kızarma görülebilir çok kısa sürede yok olur.

Mezoterapi yöntemi selülitleri ortadan kaldırdığı gibi cildi sıkılaştırır. Anti alerjik ilaçlar kullanıldığı için alerjik reaksiyon çok nadir görülür. Doktorunuz uygulama öncesi gerekli testleri yapacaktır.

Selülit tedavisi tedavisi ile portakal kabuğu görünümü giderilir.

Selülit tedavisi cerrahi operasyonlar olmadığı için kişi seanslardan sonra günlük hayatına rahatlıkla devam edebilir. Hastalar tedavi sırasında doktorunun tavsiye ettiği dermotolojik ürünleri kullanmalıdır. Seans aralarında tedavide hemen sonraki süreçte direk güneş ışına maruz kalınmamalı, solaryum kullanılmamalıdır.

Selülit tedavisinin etkilerinden uzun süre yararlanmak için, yaşam biçiminizde bazı değişiklikler yapılmalıdır. Kahve, kola vb. gıdalar azaltılmalı. Alkol tüketimi varsa en aza indirilmeli, sigaradan uzak durulmalıdır. Bol su içmek ve egzersiz yapmak çok çok önemlidir.

Selülit üç aşamada gelişme gösterir

1. Aşama: Dolaşım bozukluğu nedeniyle su damarlardan çıkar ve dokulara yayılır. Bu dönemde selülit oluşan dokuda hassasiyet ve acı hissi gelişir.
2. Aşama: Ödem artar.
3. Aşama: Dokuda biriken yağ, su ve tuz vücut tarafından emilemez ve selülit kalıcı bir hal alır.

Selülit sanılanın aksine kilo ile ilgili bir olgu değildir. Gelişim dönemlerinde, hamilelikte, menopoz öncesi dönemde ve ileri yaşlarda daha çok görülür.

Selülit tedavisi yöntemleri nelerdir?

Selülit günümüzde rahatlıkla çözülebilen bir sorundur. Selülitin yapısı ve benden özelliklerinize göre doktorunuz size en uygun yöntemi uygulayacaktır. Tedavi sonrası beslenmenize dikkat etmez ve spora hayatınızda yer vermezseniz tekrar etmesi kaçınılmazdır. Selülit tedavisi hamilelikte, emzirme döneminde, cilt hastalığı olanlarda, epilepsi, börek yetmezliği ve kanser hastalarında kesinlikle uygulanmaz. Doktorun onay verdiği tüm hastalarda tedavi uygulanabilir. Uygulamalar acısız, iyileşme dönemi kısa olan çok basit estetik müdahalelerdir. Tedaviden önce cilde güneş kremi, nemlendirici yada losyon gibi kozmetik ürünler sürülmemelidir. Cilt temiz ve kuru olmalıdır.

@hlctipmerkezi
Takip Et
Özel Ankara HLC Plastik, Rekonstrüktif ve Cerrahi Merkezi
  • 468 gönderi
  • 4.675 takipçi
  • 381 takip