Yüz Estetiği

Yaşlanmak tüm canlılar için doğal bir süreçtir ancak ailemizden aldığımız genetik miras, yaşam biçimimiz, alışkanlıklarımıza bağlı olarak her birey farklı yaşlanma öyküsüne sahiptir. Yüz estetiği uygulamaları ile daha genç bir görünüm sağlanabilir.

Yüz Estetiği Ameliyatı

Günümüzde tıp dünyasının ulaştığı deneyim, bilgi ve teknoloji sayesinde yaşlanma öyküsünü dönüştürme şansına sahip olduğumuz bir gerçektir.

Yüz estetiği, ameliyatlı ve ameliyatsız uygulamalar ile yapılmaktadır.Söz konusu estetik operasyonlardan biri ya da birkaçı tercih edilebilmektedir. Yüz estetiği operasyonları, hastanın cildi, yaşı, kemik yapısı, kulak şekli vb. özellikleri belirleyici rol oynar. Yüz estetiği yaptırmak isteyen hastaların arzuladığı değişimi doktorlarının vereceği tavsiye ve bilgileri dikkate alarak değerlendirmesi ve estetik operasyonun birlikte planlamaları çok çok önemlidir.

“Başarılı bir yüz estetiği, doğal görünüme en yakın olan olduğu unutulmamalıdır.”

Özellikle ilerleyen yaşlarda görülen gıdı bölgesinde kırışıklık ve sarkmalar kişiyi olduğundan yaşlı gösterir ve görsel olarak rahatsız eder. Kilodan yaşanan ani değişimler ve kalıtsal özellikler de erken yaşlarda kırışıklık ve sarkmalara neden olabilmektedir. Boyun gıdığı germe genellikle yüzün diğer bölgeleri ile kombine edilen estetik bir uygulamadır.   Genellikle yüz germe ve çene estetiği ile birlikte bir bütün olarak ele alınır.

Yüz estetiği ameliyatı, yüz bölgesindeki sorunların giderilmesinde yardımcı olur.

Yüz germe operasyonu yüzdeki kırışıklı, deri sarkmalarının yarattığı kötü görüntüyü ortadan kaldırmayı amaçlar. Yüz germe operasyonu genellikle çene, burun, göz çevresindeki problemlerle ele alınmalıdır. Bu nedenle çok ciddi bir planlama yapmayı gerektirir. Yüz gerdirme dışarıdan en çabuk fark edilen olan estetik müdahaleler olduğu için tecrübeli bir ekip tarafından yapılması çok önemlidir.

Kaşlarda düşmeler, asimetri problemlerinin giderildiği uygulamalardır. Genellikle göz çevresi ve alın bölgesi ile birlikte planlanır. Kaş kaldırma sonrası kişinin bakışlarındaki anlam çok daha belirgin hale gelir.

İlerleyen yaş ile birlikte göz kapakları tek yada çift taraflı olarak düşme eğilimi gösterir. Eğer bu düşme çok fazla ise göz fonksiyonlarını da etkileyebilir. Göz kapağı estetiği ile esnekliğini kaybeden deri dokusunun bir kısmı alınır, yağlanma mevcut ise fazla yağlara müdahale edilir. Genellikle göz alt ve yanak bölgesi ile birlikte düşünülmelidir.

Kepçe kulak diye tabir edilen kulak yapısı her iki kulakta görülse de tek kulakta da görülebilmektedir. Doğuştan gelen bu kulak şekli özellikle okul çağındaki çocuklarda çok ciddi psikolojik sorunlara neden olabilmektedir. Kulak estetiği okul çağının hemen başlangıcında yapılması, hem kıkırdak yapının esnekliğini koruyor olması hem de okulda yaşaya bileceği uyum sorunlarının önlenmesi açısında özellikle tavsiye edilir.  

Yüz estetiği operasyonları ile yüz gençleştirme yapılmaktadır.Çenenin burun ucundan önde yada geride olması yüzün profil görünümünü bozar.  Çene ucu geriliğinde dolgu yapılarak istenilen profil görünümü elde edilir. Çene ucu ileride ise çene ucun doku altın bölgesinden törpülenerek burun uç bölgesin hizasına getirilir.

Yüz estetiği operasyonları genel anestezi altında yapılan operasyonlardır. Yüz estetiği operasyonlarında hastanın cildi, yaşı, kemik yapısı, kulak şekli vb. özellikleri belirleyici rol oynar. Yüz estetiği yaptırmak isteyen hastaların arzuladığı değişimi doktorlarının vereceği tavsiye ve bilgileri dikkate alarak değerlendirmesi ve estetik operasyonun birlikte planlamaları çok çok önemlidir. başarılı bir yüz estetiği, doğal görünüme en yakın olan olduğu unutulmamalıdır.

Ameliyatsız Yüz Estetiği Uygulamaları

Ameliyatsız yüz estetiği uygulamalarında botoks, dolgular, lazerler, peeling, mezoterapi, cilt bakımı, gençlik aşısı, dermabrazyon, dermapen, altın iğne radyo frekans tedavisi ve birçok uygulama cerrahi müdahale yapılmadan gerçekleştirilmektedir. Cerrahi bir operasyon geçirmek istemeyen kişilerin sıkça tercihi haline gelen bu uygulamalar kısa bir süre içerisinde konforlu bir şekilde yapılabilir. Son zamanlarda ameliyatsız uygulamalar ve medikal işlemler gelişen teknolojisi sayesinde artmaktadır. Bu durumda tedavi seçeneklerinde artış sağlamaktadır.

@hlctipmerkezi
Takip Et
Özel Ankara HLC Plastik, Rekonstrüktif ve Cerrahi Merkezi
  • 547 gönderi
  • 8.458 takipçi
  • 8 takip