Lazerle Varis Tedavisi

Varis hastalığı aslında bir toplardamar genişlemesi sorunudur. Bu anlamda tedavisi edilmesi şarttır. Tedavide ise farklı yöntemler uygulanmaktadır. Genel olarak ameliyat ve ameliyatsız yöntemler olmak üzere iki ana grupta toplayabiliriz. Ameliyatsız yöntemler arasında oldukça ilgi gören yöntem “lazerle varis tedavisi” yöntemidir. Ama doğru yöntem doktor tarafından belirlenmelidir.

Lazerle Varis Ameliyatı

Lazerle varis tedavisi ile toplar damar genişlemesi giderilir.

Lazer teknolojisi hem sağlık hem güzellik alanında gün geçtikçe kullanımı artan bir yöntemdir. Varis tedavisinde en çok cilt yüzeyinden uygulama yapılması tercih ediliyor. Lazer yöntemi ile varislerin tedavi edilmesi son 20 yılda hızlanmıştır.

Bu yöntem ameliyat dışında geliştirilen ilk yöntemdir. Kendi içinde de ikiye ayrılır. Çünkü en çok tercih edilen cilt üzerinden tedavi metoduyken ikinci yöntemi de cilde 0;5 mm kesik atarak uygulanan yöntemdir. Uzmanlarımız genelde ilkini tercih ediyor.

Normal bir ameliyat için hazırlık aşaması gerekir. Hastanın yanında biri olmalıdır. Ama lazer tedavisinde böyle bir gereksinim yoktur. Hasta doğrudan kendisi muayenehaneye gelerek kontrolden geçer. Sonrasında hazırlık işlemlerine başlanır.
Uygulama: İlk olarak lazer uygulamasının kişiye acı vermemesi için ilgili bölgeye soğutucu kremler sürülür. Bu sayede lazerin yakıcı etkisi hissedilmez. Bu işlem sırasında lazerin ışını 70 ile 90 derece arasında tercih edilir. Amaç koyu renkte olan damarları ortadan kaldırmaktır.

Bu konuyu bilen hastalar genelde acı çekmekten korktukları için daha detaylı bilgiye ihtiyaç duyuyor. Bu işlem sırasında acı ve ağrı hissedilmiyor. Çünkü başta sürülen kremler acı ve yanmayı önleyecek niteliktedir.

Tedavi genelde 10 dakika ile başlar ve en fazla yarım saat sürer. Genellikle 1 seans yeterli olacaktır. Yoğun oluşumlarda ise en fazla 3 seansa kadar varabilir.

İşlem sonrasında kişi sosyal hayatına devam edebilir. Ağrı ve acı hissetmez. Herhangi bir iz de oluşmaz. Bu nedenle lazer varis tedavisi için uygun bir yöntemdir.

Nd: Yag Lazerle Varis Tedavisi

Lazer varis tedavisi ile genişleyen toplar damarlar daraltılır.

Nd: YAG lazer uygulaması varis tedavisinde etkili bir yöntemdir. Çünkü dokuya diğer lazerlerden daha derin inebiliyor. Hem derin hem de yüzeysel çalışabiliyor. Yüzeysel damarlarda etkili olduğu gibi 4 mm’ye varan damarlarda bile etkili sonuçlar doğurabiliyor. Bu uygulama ABD’de FDA onayına sahip bir uygulamadır. Onaylı ve etkin bir uygulama olması sebebiyle diğer lazer çeşitlerine göre daha avantajlı bir tedavi sunuyor.

Kimlere Lazer Uygulanmaz?

Lazer tedavisi herkese uygulanamayabilir. Kanama bozukluğu olanlara, kalp pili olan hastalara, epilepsi hastalarına, hamilelere ve bazı ilaçları kullanan kişilere lazer uygulanmaz. Reaccutane ve aspirin gibi ilaçlar bu tedavi için engel teşkil edebilir.

Varis problemi olan hastalar lazer yöntemini tercih edebiliyor. Aslında pek çok yöntem bulunuyor ama lazer bazı konularda daha avantajlıdır. Ama maliyet konusu da merak ediliyor. Bu konuda en detaylı bilgiyi doktorunuzdan muayene sonrası alabilirsiniz. Çünkü mevcut durumunuz ve seanslarınız bu konuda belirleyici olacaktır.

@hlctipmerkezi
Takip Et
Özel Ankara HLC Plastik, Rekonstrüktif ve Cerrahi Merkezi
  • 468 gönderi
  • 4.675 takipçi
  • 381 takip